WhatsApp
TR EN

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Sağlıklı Beslenme ve Diyet

Diyetisyen Kimdir, Ne İş Yapar?

Diyetisyenlik; tüm bireylerin sağlığının korunması, geliştirilmesi, yaşam kalitesinin artırılması için bireysel ve toplu beslenme programları düzenleyen; besin ögesi, besin ve beslenmeden kaynaklanan sağlık sorunlarını araştıran ve çözüm üreten, besin denetimi yapan, bireyi ve toplumu bilinçlendiren, hastalıklar ve diğer özel durumlarda diyet programı plânlayan kişidir.

Diyetisyen veya beslenme ve diyet uzmanı, fakülte veya yüksekokulların beslenme ve diyetetik bölümünden mezun olan kişidir. Beslenme ve diyetetik, en az 4 yıllık bir bölümdür. Klinik diyetisyenlerimiz kilo alma ve kilo verme, hastalıklarda beslenme, sporcu beslenmesi, hamilelikte ve emziklilikte beslenme, çocukluk çağı beslenmesi, okul çağı beslenmesi, kurum beslenmesi gibi konularda hizmet vermektedir.

Kilo Verme Programları

Kilo verme programı, kişinin sağlıklı kilosuna ulaşması ve yağ kas oranını dengelenmesi için oluşturulan programdır. Danışanlarımıza kilo verdirirken onların bireysel özelliklerini ve isteklerini ön planda tutmakta, tamamen kişiye özel beslenme programları oluşturmaktayız. Aynı zamanda danışanlarımızın sağlıklarını önemsemekte, kliniğimizde düzenli kan tahlili sonuçlarını ve hastalıklarının durumlarını takip etmekteyiz.

Kliniğimize gelen kişi ideal kilosunda, fakat yağ-kas oranı dengesiz olduğunda yağ yakıcı, arındırıcı detoks programlar uygulamaktayız. Şok diyetler ve uzun süreli uygulanan çok düşük kalorili diyetler zararlıdır. Fakat metabolizması dirençli kişilerde uyguladığımız yağ yakıcı detoks programlar ile iyi sonuçlar almaktayız. Kişinin durumuna göre GAPS diyeti ve intermittent fasting (İF) diyeti de uygulamaktayız..

Kilo Alma Programları

Çok zayıf olup kilo almak isteyenler veya kas yapımını arttırmak isteyenler için uyguladığımız beslenme programlarıdır. Zayıflık kişide halsizlik, çok üşüme, dikkat eksikliği, bağışıklığın azalması, aşırı kas yıkımı (kaşeksi), vitamin mineral eksiklikleri gibi sorunlara yol açabilir. Sağlıksız bir şekilde geri alınan kilolar kalıcı olmaz ve bu sorunlar çözülmez. Artrolife diyetisyenleri olarak kilo alma listesi hazırlarken besin zenginleştirme ile az miktarda çok kalori alma, kuruyemiş tüketimini arttırma, kas yapımı arttırmak için alınan proteini attırma, meyve ve sebze tüketimini arttırma gibi yollarla danışanlarımıza sağlıklı bir şekilde kilo aldırmaktayız.


Kronik Hastalıklarda Beslenme

Şeker hastalığında beslenme, hipertansiyonda (yüksek tansiyonda) beslenme, obezitede beslenme, tiroit hastalıklarında (guatr, haşimato tiroidi vb.) beslenme, kalp-damar hastalıklarında beslenme, böbrek yetmezliğinde beslenme gibi konuları kapsar. Bu hastalıklarda yaşam biçimi değişikliği gerekir ve beslenme kişinin hayatında çok önemli bir yere sahiptir.


Şeker Hastalığında (Diyabette) Beslenme

Şeker Hastalığı tip 1 diyabet ve tip 2 olarak ikiye ayrılmaktadır. Şeker hastası çocuklar genellikle tip 1 diyabete sahiptir. Ancak artan obezite ile beraber, artık çocuklarda da tip 2 diyabet görülmektedir. Tip 2 şeker hastalarında sağlıklı beslenme, hem korunmada hem de hastalığın ilerlemesinin önlenmesinde çok önemlidir. Obezite, yüksek tansiyon, kolesterol yüksekliği gibi beslenmeye bağlı oluşan hastalıklar da şeker hastalığı için risk faktörü oluşturmaktadır. Tip 1 diyabet ise genellikle genç ve zayıf kişilerde görülen, otoimmün bir hastalıktır. Tip 1 şeker hastalarında da hastalığın kontrolünde ve ilerlemesinin durdurulmasında beslenme çok önemlidir. Şeker hastaları nasıl beslenmeleri gerektiği konusunda muhakkak bir diyetisyen yardımı almalıdır. Klinik diyetisyenlerimiz şeker hastalarında karbonhidrat sayımı yapabilmektedir. Karbonhidrat sayımı şeker hastalığının kontrolünde ve kilolu şeker hastalarının kilo vermesinde çok yardımcıdır.


Hamilelikte ve Emziklilikte Beslenme

Hamilelik normal metabolizma düzeni üzerine anne karnındaki bebeğin büyümesinin eklendiği bir dönemdir. Hamilelikte beslenme, hem bebeğin sağlıklı olarak büyüme gelişmesinin sağlanması hem de annenin sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmesi açısından oldukça önemlidir. Emziklilikte beslenme dönemi ise, özellikle ilk 6 ayda, bebeğin beslenmesinin anne beslenmesine bağlı olmaya devam ettiği dönemdir. İyi beslenen annenin sütü daha besleyici ve kaliteli olacak, bebek daha iyi bir büyüme ve gelişme gösterecektir.

Hamilelikte ve emzirirken annenin enerji ve besin ögelerini yeterli alması, bebeğin yetişkinlik çağında meydana gelebilecek kronik hastalıkları önlemektedir. Yeterli ve dengeli beslenme ile erken doğum, sınırlanmış rahim içi büyüme, geç doğum, preeklampsi gelişimi ve gestasyonel diyabet riski azaltılmaktadır. Ayrıca, anne sütü annenin emziklilik dönemi yediklerinden ve hamilelik döneminde oluşan depolarından meydana geldiği için, emziklilik ve hamilelikte tüketilen yiyecekler anne sütünün kalitesini etkilemektedir.


Çocuklarda (Oyun Çağı) ve Okul Dönemi Beslenme

Çocuklarda yeterli ve dengeli beslenmenin; büyüme ve gelişmeyi sağlama, bağışıklık sistemini güçlendirme, hastalıklardan korunma ve iyileşme süresini kısaltma, yeterli vitamin ve mineral alımı ile onların gelişimlerine katkı sağlama, dikkat eksikliğini önleme, obeziteden ve diğer kronik hastalıklardan korunma gibi çok çeşitli yararları vardır.

Günümüz çocuklarında artan sağlıksız beslenme eğilimleri erken yaşta değiştirilmeli ve beslenme alışkanlıkları haline gelmeleri önlenmelidir. Kilo kontrolü ile alınan kiloların büyüme ve gelişmeyi engellemesi sağlanmalıdır. Yine fazla kiloların verdirilmesi ile çocuklar obeziteden korunur, alınan kiloların yetişkinlikte kalıcı hale gelmesi önlenir.
Klinik diyetisyenlerimiz çocuklarda kilo kontrolü ve çocuk hastalıklarında beslenme konularında danışmanlık vermektedir.


Spor Yapanlarda Beslenme ve Sporcu Beslenmesi

Sporcu beslenmesi, bir sporcunun sağlığını, vücut ağırlığını, vücut bileşimini, toparlanma süresini ve egzersiz performansını en üst seviyede tutmak için beslenme programının düzenlenmesidir. Spor yaparken beslenme ise sadece sporcuların değil, herkesin spor yaparken nasıl beslenmesi gerektiği ile ilgilidir. Egzersiz öncesi, egzersiz sırasında ve egzersiz sonrası beslenme olarak üçe ayrılır.

Spor yapanlarda ve profosyonel sporcularda beslenmede izlenmesi gereken yol iyi dengelenmiş bir beslenme programının ve yeterli sıvı tüketiminin gerçekleştirilmesidir. Bu dengeyi sağlarken karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineral besin ögelerinin yeterli ve dengeli alımına dikkat edilmelidir. Klinik diyetisyenlerimiz kas yapma ve yağ yakma, spor ve fitness yaparken beslenme, profosyenel sporcularda beslenme, egzersiz öncesinde ve sonrasında beslenme, sporcu içecekleri, spor yaparak kilo alma ve kilo verme gibi konularda danışmanlık vermektedir.

Yukarı Çık