WhatsApp
TR EN

YENİDOĞAN BEBEKLER NASIL GİYDİRİLMELİDİR?

YENİDOĞAN BEBEKLER NASIL GİYDİRİLMELİDİR?

YENİDOĞAN BEBEKLER NASIL GİYDİRİLMELİDİR?

Yenidoğan bebekler genelde üşürler endişesiyle gereğinden fazla giydirilirler. Yenidoğan bebeklerin henüz ter bezleri gelişmediği için ortam ısısı artıkça terleyemezler ve bu nedenle sıcak onları rahatsız eder, huzursuz olurlar, ağlamaları artar. Bulunduğu ortamın ısısının 22-24 derecede ve nem oranının %50-%60 arasında olması önerilir. Normal doğum tartısıyla doğmuş bir bebeğin sizden bir kat fazla giyinmesi yeterlidir.


Bebeklerde ısı kaybı sıklıkla başından olduğu için yenidoğan döneminde başı korumak önemlidir. Bebeğin üşüyüp üşümediğinin kontrolü için el ve ayaklara bakılması yanıltıcı olabilir, bebeklerin dolaşım sistemi yeterince olgunlaşmadığından el ve ayaklar vücudun diğer yerlerinden daha soğuktur. Bebeğin hapşırması da üşüdüğünü göstermez. Ensesi ve giysilerin altında kalan bölgeler yeterince sıcak ve bebek de huzurlu ise ortam ısısı ve giysileri yeterli demektir.


Bebek mevsimine uygun, üşümeyecek ve terlemeyecek kalınlıktaki giysilerle, kollarını ve bacaklarını rahat hareket ettirebilecek şekilde giydirilmelidir. Bebeklere soğuk havada tek kat kalın bir giysi giydirilmesindense birkaç kat hafif giysi giydirilmesi daha koruyucudur.


Bebek giysileri, örtü ve battaniyelerinin yumuşak, pamuklu, tüy, toz çıkarmayan kumaşlardan olması önemlidir. Bebeğe kıyafet alınırken kolay giydirilip çıkarılabilmesine dikkat edilmelidir. Bebeğin cildini tahriş edecek nakış, etiket vb. varsa çıkarılmalı, üzerine çengelli iğne, nazar boncuğu gibi cisimler takılmamalıdır. Kurdele ya da bağları olan ürünler bebeğin boynuna dolanıp boğulmaya yol açabileceği için sakıncalıdır. Tüm giysiler giydirilmeden önce sabun veya sabun tozu ile ve bol suyla yıkanıp, ütülenmelidir.

Uzm. Dr. Bilge Ateş
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Bilgi ve Randevu İçin:
0242 317 00 66

Yukarı Çık