WhatsApp
TR EN

YAZ SAĞLIĞI

YAZ SAĞLIĞI

YAZ SAĞLIĞI

SICAK HAVA VE ÇOCUKLAR

Hava sıcaklığındaki artışla birlikte çocuklarda görülen rahatsızlıklar farklılık gösterir. Kış aylarında daha çok solunum yolu hastalıkları etkili olurken yazın mide bağırsak sistemi rahatsızlıkları ön plandadır. İshalli hastalıklar çocuklarda önemlidir. Yaşamı tehdit edebilir. Hastalıktan korunmak tedavi etmekten daha kolaydır. Öncelikle temiz su tüketilmesi, el ve vücut temizliğine dikkat edilmesi, gıdaların iyi koşullarda hazırlanıp saklanması, tüketileceği anda ve yeterli miktarda hazırlanması, uzun süre buzdolabında saklanmaması, temiz olmayan havuz ve denizlerden uzak durulması önemlidir.

Hem içme hem de kullanma sularının temiz olmasına özen göstermeliyiz. Yiyecek hazırlanırken mutlaka hijyene önem verilmelidir. Suların yeterince klorlu olmadığı hallerde mutlaka kaynatıp kullanmak gerekir. Bu prensibe meyve ve sebzeleri yıkarken de uyulmalıdır. Sirkeli suda bekletmek çözüm olabilir. Güvenilir kaynak sularının kullanılması, çocukların kendi hijyenlerine dikkat etmesi öğretilmelidir. Dondurma başta olmak üzere sütlü gıdalar, et ve et ürünleri, kremalı gıdalar iyi koşullarda saklanmalıdır. Elektrik kesintilerinden dolayı ısınıp tekrar soğutulan, açıkta satılan ya da bekleyen gıdalar ciddi yaz ishallerinin sebebidir. Mikropların kolaylıkla çoğalması ve ağız yoluyla alımı yanlış ifadeyle besin zehirlenmesi tanımı almaktadır. Gerçekte olan bir enfeksiyondur.

Yaz aylarıyla birlikte dinlenme amaçlı su aktiviteleri önem kazanır. Özellikle durgun su yapısındaki havuz ve su birikintileri, göller, mikropların kolay üredikleri alanlardır. Özel bakım yapılan havuzlarda bile kullanılan kimyasallar her mikroba etkili olamamakta, hatta mikropları öldürebilmesi için uzun bir süre beklenmesi gerekmektedir. El ve vücut temizliği yapmadan suya girenler, açık yarası olanlar, bulaşıcı hastalık taşıyanlar diğer insanlar için risk faktörüdür. Diğer yandan aşırı kimyasal kullanımı sonucu alerjik hastalıkların alevlenmesine yol açılabilmektedir

Su aktiviteleri sırasında travma ve boğulmalara rastlanmaktadır. Islak alanlarda kayma, düşme sonucu kırık çıkık hatta ciddi organ yaralanmaları, kafa travmalarına rastlamaktayız. Suya yüksekten atlama riskler içerir. İyi yüzme bilmeyenler hatta iyi yüzenlerin boğulma riski vardır. Su içinde şakalaşmak sakıncalıdır. Cankurtaran olmayan yerlerde yüzme kısıtlanmalıdır. Güneş yanıkları ve sıcak çarpması yine ciddi sorun oluşturmaktadır. Aileler çocukların dalgın olabildiklerini unutmamalı ve riskler konusunda uyarıcı, eğitici ve kural koyucu olmalıdır.

 

Yukarı Çık