WhatsApp
TR EN

VAJİNA DARLIĞI

VAJİNA DARLIĞI

VAJİNA DARLIĞI

VAJİNA DARLIĞI

Vajina bazı özel durumlarda normalden dar olup ilişki sırasında ağrılara sebep olabilir.
Vajina darlığı doğuştan olabildiği gibi geçirilmiş bir takım vajinal ameliyatlar veya normal doğumlarda atılan sıkı dikişler sonrasında da gelişebilmektedir.

Sonradan veya doğuştan vajinanın normalden dar olması disparani denilen cinsel ilişkide ağrı oluşturmakta ve bu nedenle vajinal genişletici operasyonlara gerek duyulmaktadır.

Hangi ameliyatlar vajinanın normalden daha dar olmasına neden olur?

Tüm vajinal cerrahi ameliyatlar ve normal doğumlarda atılan “epizyo dikişleri” vajinal esnekliğini bozabilir ve vajinayı daraltabilir.

Özellikle mesane ve rektumun (barsağın son kısmı) sarkması sonucunda yapılan vajinal operasyonlarda vajina normalden daha dar ve daha kısa bir hale gelebilir. Aşağıya inmiş mesanenin yukarıya asılması “Colporaphy anterior” (ön vaginal onarım), rektumun asılması “Colporaphy posterior” (arka vaginal onarım) ameliyatı olarak bilinir. Yine, vajinadan aşağıya sarkan rahmin çıkartılması “Vaginal Histerektomi Ameliyatı” olarak bilinmektedir. Vaginal histerektomi ameliyatları da vaginanın normalden daha kısa ve dar bir hale gelmesine bağlı olarak cinsel penetrasyon (birleşme) sırasında ağrıya neden olabilmektedir.

Doğumda bebeğin başının çıkması sırasında yapılan kesiler “epizyo kesisi” olarak bilinmekte ve plasentanın ayrılmasından sonra dikilmektedir. Düzgün yapılmayan cerrahi onarımlar sonucunda vajinal girişte darlık veya nedbe dokusu oluşumuna bağlı disparoni (ağrılı birleşme) şikayetleri oluşabilmektedir.

Vajina normalden fazla daraltılırsa ne olur?

Vajinanın normalden fazla daraltılması kişilerde cinsel ilişkide ağrının oluşmasına neden olmaktadır.
Cinsel ilişkide ağrı hisseden bir kadının haz alması mümkün değildir. Hazzın yeterince oluşmaması ise vaginal ıslanmanın azlığına neden olmakta bu durum da cinsel ilişki sırasındaki ağrıyı arttırmaktadır. Bu şekilde oluşan bir kısır döngü zaman içinde kendisini cinsel isteksizliğe ve cinsel ilişki sıklığında azalmaya bırakmaktadır.

Cinsel İşlev & Ailesel Bütünlük…
Burada unutulmaması gereken diğer bir nokta ise cinselliğin hem kadın hem de erkek için bir haz kaynağı olduğu ve bunun bir kadınlık veya kocalık görevi olmadığıdır.

Ayrıca seksüel ilişki çiftler için bir “rahatlama – onarma- mutluluk işlevi”dir; hatta aile hayatındaki pek çok pürüz cinsel işlev sayesinde çözümlenebilmektedir. Bu bağlamda sorunun giderilmesi aile bütünlüğündeki sağlıklı ilişkilerin devamı için son derece önemlidir.

Cinsel ilişkideki ağrıların pek çok sebebi vardır. Bu şekilde sorun yaşayan bir bayan öncelikle deneyimli bir jinekolog tarafından ayrıntılı bir muayeneden geçmelidir. Birkaç dakika süren basit ama son derece önemli bir jinekolojik muayene sonrasında kesin tanı konulabilmekte ve nedene yönelik uygun tedavi yöntemi ile sorun kesin çözüme ulaşabilmektedir.

 

Yukarı Çık