WhatsApp
TR EN

TOKLUK KAN ŞEKERİ

TOKLUK KAN ŞEKERİ

TOKLUK KAN ŞEKERİ

TOKLUK KAN ŞEKERİ

Genelde rutin bakılan açlık kan şekeri değeridir. Tokluk kan şekeri gözden kaçmaktadır. Oysa tokluk kan şekeri, açlık kan şekerinden daha önce bozulmaktadır ve daha önemlidir.

Tokluk kan şekeri yemekten 2 saat sonra ölçülür. Diyabet hastası olan kişilerde bu değer 180 mg/dl den az olmalıdır.
Tokluk kan şekeri yüksekliğinin damar sertliğini artırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Şeker düzeyi yüksek ise organ hasarı fazla olduğu görülmüştür.
Kan şekeri yemekten 1 saat sonra en yüksek seviyeye çıkar , organ hasarı da bu anda gelişir. Sonra yavaş yavaş düşerek 2. saatte en düşük seviyeye ulaşır. Şeker hastalarının 1. ve 2. saat kan şekeri değerlerini kendilerinin ölçmesi ve bilmesi önemlidir.
Açlık kan şekeri değeri ne kadar düşük olursa olsun ,tokluk kan şekeri değeri yüksek ise, komplikasyonların ortaya çıktığı görülmüştür.Özellikle yükleme testindeki 2. saat değeri yüksek ise kalp hastalıkları riski oluşmaktadır.
Yemek sonrası artan LDL denen kötü kolesterolün oksidasyonunu, yani damar sertliği yapıcı etkisini arttırmaktadır . Ayrıca damarın içini döşeyen endotel isimli zar tabakasını bozarak görevini zorlaştırmaktadır .
Ayrıca kan şekerinin hızla artması pıhtılaşma mekanizmasını bozar. Burada pıhtılaşma faktörlerini artırarak damar içinde pıhtı oluşma riskini arttırdığı klinik çalışmalarla ortaya konulmuştur.
Kan şekeri genelde yemekten 1 saat sonra hızla yükselir. Yükseldiğinde oksijen radikallerinin artmasına ve böylece doku hasarına, komplikasyonlara sebep olmaktadır.
Bu komplikasyonları azaltmanın tek yolu kan şekeri değerlerinin normal sınırlarda tutulmasıdır.

NASIL?

1-Açlık ve tokluk kan şekeri değerleri normal veya normale yakın olmalı
2-LDL kolesterol (kötü kolesterol) 100 mg veya altında bir değerde olmalı
3-Kilo var ise zayıflayarak normal kiloya inilmeli , VKİ  (vücut kitle indeksi) 25 ve altında olmalı
4- HbA1c değeri 6 ve altında tutulmalı. Bu değer ne kadar düşükse , komplikasyonlar o kadar azdır bilhassa küçük damar komplikasyonları
5-Antioksidan içeriği , E ve C vitaminleri yönünden zengin sebze –meyve tüketilmeli
6-Tansiyon: Büyük tansiyon 13, küçük tansiyon 8 altında olmalı
7- Her gün en az 30 dakika tempolu yürüyüş yapılmalı, efor şeker düşürmede çok etkilidir
8- Alkol ve sigara kullanılmamalı
9- Şeker için ilaç alınıyorsa düzenli kullanılmalı 
10- Şeker hastalığı hakkında bilgilenmek

Yukarı Çık