WhatsApp
TR EN

TEKNOLOJİNİN ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİSİ

TEKNOLOJİNİN ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİSİ

TEKNOLOJİNİN ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİSİ

TEKNOLOJİNİN ÇOCUK GELİŞİMİNE ETKİSİ

Çağımızda teknolojinin hayatımızın önemli bir parçası olduğu hepimizin bildiği bir gerçek. Peki çocuklarımız ne zaman, ne kadar ve ne amaçla bu teknolojiyi kullanmalı.

Teknoloji doğru yerde ve uygun sürede kullanıldığında çocukların gelişimine önemli katkılar sağlar. Fakat; televizyon, tablet, bilgisayar ve akıllı telefon gibi cihazların kullanımının ebeveyn kontrolü altında olması ve çocuklara sınır konması gerekmektedir.

Çocukların anne ve babalarının kontrolünde yaş ve gelişimine uygun, şiddet içermeyen, sebep-sonuç ilişkisi kurdurabilen bilgisayar oyunları oynamasının, eğitsel içerikli film ve videolar izlemesinin, merak ettiği konularda araştırma yapmasının gelişimine olumlu katkıları olacaktır. Fakat, unutmayın ki çocuklar için aktif oyun öğrenme açısından büyük önem taşımaktadır. 2-5 yaş arası dönemde oyuncaklar, açık alan aktiviteleri, anne-baba ve yaşıtlarıyla oynanan oyunlar gelişimin esas parçalarıdır.Çünkü bu dönemde üç boyutlu düşünme, algılama ve öğrenme ön plandadır. Teknolojik aletler eğitime destek amaçlı kullanılabilir fakat hiçbir zaman eğitimin tek parçası olmamalıdır.

Kaç yaşında? Kaç saat?

Amerikan Pediatri Derneği’nin 2011 yılında yaptığı açıklamada 2 yaşından küçük çocukların televizyon izlememeleri gerektiği, 2-5 yaş arasında ise ekran süresinin günde 1 saati geçmemesi gerektiği söyleniyor. 6 yaşından büyük çocuklar için net bir süre belirtilmemekle birlikte ekran karşısında geçen sürenin çocuğun okul, ev ödevi, sosyal ilişkiler ve uyku süresini (8-10 saat) etkilemeyecek şekilde ayarlanması gerektiği belirtiliyor.

Uygun şekilde kullanmazsa neler olur?

Ekran süresi ve kullanılan içeriğin denetimsiz olması durumunda çocuklarda;

Motor becerilerde yavaşlama
Obezite
Baş ağrıları, görme bozuklukları
Uyku problemleri
Yeme bozuklukları
Sosyal becerilerde zayıflama
Saldırgan davranışlar
Uyaranlara karşı ilgisizlik gibi olumsuz etkiler görülebilir.

Bu sebeple teknolojik aletleri çocukların eğitiminin bir parçası olarak kullanırken süre ve içerik kontrolü muhakkak ebeveyn denetiminde olmalıdır. Haftanın belirli gün ve saatleri muhakkak ‘teknoloji kullanmadan zaman geçirme’ olarak değerlendirilmeli, onun yerine farklı etkinlikler sunulup çocukların gelişimleri bu alanlarda da desteklenmeli, teknolojinin yerine koyabileceği alternatif aktiviteler sunulmalıdır.

Dr.Bilge Ateş

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Yukarı Çık