WhatsApp
TR EN

Stresten yiyerek uzaklaşmak mümkün!

Stresten yiyerek uzaklaşmak mümkün!

Stresten yiyerek uzaklaşmak mümkün!

Stresten yiyerek uzaklaşmak mümkün!

Stresli anlarımızda en çok istediğimiz kocaman bir paket cips yemek ya da en büyüğünden bir çikolataya saldırmak mı oluyor? Aslında sağlıklı beslenmek stresin önlenmesinde en önemli yolardan birisi. Çünkü bazı besinler beynimizdeki strese yol açan sinyalleri etkilemekte. Peki hangi besinler bizi bu durumdan korur;

Kuruyemişler

Antep fıstığı, ceviz ve diğer tohumlar, sağlıklı yağlar için iyi kaynaklar. Her gün bir avuç antep fıstığı, ceviz veya badem gibi sağlıklı kuru yemişler tüketmek stresin etkilerini azaltmakta oldukça etkili oluyor. Aynı zamanda kolesterolü düşürmeye yardımcı oluyor ve diyabet riskini azaltıyor. Günün içerisinde ara öğünlere ekleyeceğiniz 10-15 adet badem ya da 2 adet cevizle stresle başa çıkmak mümkün.

Kompleks karbonhidratlar

Tüm karbonhidratlar mutluluk kaynağı olan serotonin salgılamamızı sağlıyor. Ancak yavaş sindirilen tam tahıllı ürünler, yulaf ezmesi gibi kompleks karbonhidratları tercih etmekte fayda var. Bu tür karbonhidratlar kan şekeri düzeyini korurken kendinizi de dengeli hissetmenizi sağlıyor. Kan şekerinin dengelenmesi serotonini direk etkiliyor. Sabah yulaflı bir öğün güne daha enerjik başlamanızı sağlayacaktır.

Turunçgiller

C Vitamini içeriği yüksek olan turunçgiller bağışıklık sistemini güçlendirirken, stres hormonlarının seviyesini de azaltmakta. Araştırmalara göre stresli bir görev öncesi C Vitamini alanlarda, kan basıncı ve kortizol (stres hormonu) düzeyleri daha hızlı normale dönüyor. Akşam televizyon izlerken yiyeceğiniz 1 portakal ya da mandalina daha huzurlu bir gece geçirmenizi sağlayacaktır.

Ispanak

Magnezyum deposu olan ıspanak stresin baş ağrısı, yorgunluk gibi etkilerini azaltıyor. Kış aylarında mümkün olduğunca tüketmeye çalışın.

Muz

Muz yemenin mutlulukla bir ilgisi olmalı desek yalan olmaz sanırım. Çünkü içerisindeki triptofan sayesinde seratoninin oluşmasında etkili olmakta. Bu da ister istemez stresi azaltmada etkisini arttırmaktadır. Ayrıca stresli olduğumuz zaman metabolik oranımız yükselir ve bundan dolayı potasyum seviyesi düşer. Bu nedenle potasyum bakımından zengin olan muz yemek yeniden dengeyi sağlar. Böylece vücudumuz strese karşı daha dayanıklı olur ve ruh halimiz daha dengeli olur. Tüm bunlara ek olarak muz uyku düzenlemede de oldukça etkilidir. Ara öğünlerinizde içebileceğiniz muzla hazırlanmış smothielerle hem çeşitlilik sağlayıp hem de stresten uzaklaşmak mümkün.

 

Yukarı Çık