WhatsApp
TR EN

Sizlere tekrar ve tekrar smear testini hatırlatmak istiyoruz!!!

Sizlere tekrar ve tekrar smear testini hatırlatmak istiyoruz!!!

Sizlere tekrar ve tekrar smear testini hatırlatmak istiyoruz!!!

Sanıyorum smear testini artık duymayan ve hatta bilmeyen yoktur. Tekrar niye konuşuyoruz diyebilirsiniz. Çok önemli olduğu için bir kez daha hatırlatmakta fayda var.

Rahimağzı kanseri, kadınlarda görülen kanserler arasında sık görülmesinden ziyade ölümcül olması nedeniyle çok önemli. İleri aşamasında tedavi başarısı düşük, ama erken dönemde tespit edildiğinde %100 tedavisi mümkün. Yani belli bir aşamaya gelmeden fark edildiğinde tamamen tedavi edilebilen, belli bir aşamadan sonra ise yaşamı elimizden alan bir hastalıktan bahsediyoruz. O halde neden belli aşamaya gelmeden tespit etmeyelim!!!

Smear testi hepinizin bildiği gibi kadın hastalıkları hekiminize gittiğinizde muayene sırasında rahimağzının üzerindeki akıntıdan örnek alınarak çalışılmakta. Son derece kolay ve basit bir işlem. Alınan örnekte rahimağzından dökülen hücreler bulunmakta, bu hücreler patoloji hekimi tarafından mikroskop altında incelenmekte. Hücrelerde bozulma olup olmadığı değerlendirilmekte. Burada asıl amaç henüz kanser aşamasında olmayan, ama ileride kansere dönüşme ihtimali olan öncü hücresel bozuklukları yakalayabilmek. Burada erken tanı derken kanserin erken tanısı bile değil, henüz kanser aşamasında olmayan değişiklikleri tespit etmekten bahsediyoruz. Smear testini önemli kılan ve tekrar tekrar hatırlatmak istememizin sebebi bu: Kanserin erken tanısının da ötesinde kanser öncüsü bozulmaları yakalayabilmek, bu sayede kansere dönüşmeden tedavi etmek. İşte bu sayede tedavi başarısı %100.

Hiçbir şikayet olmadan mı yaptıralım diye soruyorsanız, işte tam da bunu söylüyoruz. Hiçbir şikayet olmadan yaptıralım, çünkü kanser belirti verdiğinde tedavisi zor. Kanser öncüsü lezyonlar ve kanserin erken evrelerinde genellikle hiçbir belirti olmaz. Smear testi bu dönemde tanıya gitmenin ilk basamağıdır.

Yapılan çalışmalar smear testinin tüm dünyada yaygın ve düzenli kullanımı ile rahimağzı kanserinden ölümlerin %90 azaltılabileceğini söylemekte. Basit bir test ile ölümcül bir hastalığın önüne geçebilmek muhteşem bir olanak.

Bir kadının cinsel yaşamı başladıktan 1-2 yıl sonra teste başlaması önerilmekte. Cinsel yaşamla ne ilişkisi var derseniz, rahimağzı kanserlerinin %99.7’sinden sorumlu olan HPV mikrobudur ve cinsel yolla bulaşmaktadır. Smear testinin yılda bir yaptırılması önerilmekte. Eğer 3 yıl üst üste normal sonuç çıkarsa 2 yılda bir yaptırabilirsiniz. Ancak rahimağzı kanseri açısından risk altında olan kişilerin her yıl yaptırmaya devam etmesi daha uygundur. Rahimağzı kanseri oluşumu açısından bazı kişiler daha fazla risk taşır. Mikrobun bulaşma ihtimali açısından erken yaşta cinsel ilişki, çok sayıda partnerin olması ya da çok partner değiştirme ya da tek partnerinizin çok partnerli olması riski arttırır.

Smear testinin zamanlaması açısından dikkat etmeniz için birkaç hatırlatma:
Adet kanaması dışında planlanmalıdır.
Testten önceki 2 günde cinsel ilişki, vajinal duş,ovül ve vajinal tampon kullanımı olmamalıdır.
Sözün kısası smear testi, hayatı tehdit eden bir kanserin neredeyse oluşumuna engel olmak adına tıp dünyasının kadınlara sunmuş olduğu muhteşem bir imkan.

Lütfen erken teşhis için kendinize zaman ayırın ve smear testinizi yaptırın!!!

Sağlıklı bir yaşam için bize sunulan imkanları kullanalım.

Dr.Havva Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık