WhatsApp
TR EN

SIFIR VAJİNAL AKINTI MÜMKÜN MÜDÜR?

SIFIR VAJİNAL AKINTI MÜMKÜN MÜDÜR?

SIFIR VAJİNAL AKINTI MÜMKÜN MÜDÜR?

HEMEN HEMEN HER KADININ MERAK ETTİĞİ BİR SORU: SIFIR VAJİNAL AKINTI MÜMKÜN DEĞİL MİDİR?

Ergenlik ile menopoz arası yıllarda neredeyse her kadında vajinal akıntı mevcuttur. Sıfır akıntı fizyolojik olarak mümkün değildir. Burada akıntının olmaması beklentisinden ziyade normal mi yoksa anormal mi olduğu önemlidir.

Fizyolojik dediğimiz normal akıntı neden olur? Normal vajinal akıntılar dış genital bölgedeki bazı bez yapılarının salgısı, vajenden ve rahim ağzından dökülmüş hücreler, rahim ağzı salgısı, rahim duvarı ve tuba sıvıları, mikroorganizmalar ve onların yıkım ürünlerinden meydana gelir. Bu salgıların tipi ve miktarını belirleyen hormon seviyeleridir. Mesela rahim ağzı salgısının miktarının artışına bağlı olarak adet döngüsünün ortasında vajinal akıntıda artış olabilir. Vajende laktobasil denen mikroorganizmaların oluşturduğu normal flora mevcuttur, bu flora dökülen hücrelerden açığa çıkan glikojen denen maddeyi parçalayarak laktik aside dönüştürür ve normal vajen pH’sının 3.8 ila 4.4 arasında tutulması sağlanır, bu asidik ortam sayesinde vajende patolojik dediğimiz enfeksiyonlara karşı savunma oluşur. Hücrelerdeki glikojen miktarı östrojen hormonu tarafından kontrol edildiği için vajen sıvısı menstrüel siklusun (Adet döngüsü) ortasında asidik iken adet görmeye yakın az östrojene bağlı olarak az glikojen yapımı ile pH yükselir. Mikroorganizmalar mutlaka hastalık sebebidir diye biliyorsanız, buradan da anlaşılacağı üzere bazı mikroorganizmalar vücut için koruyucudur. O halde her kadında vajinal akıntı vardır ve bu vajinal akıntının kalitesi ve miktarı bir kadında adet döngüsü boyunca zaman içinde farklılık gösterebilir.

Her kadının kendine özgü bir normali vardır ve yaş, hormonlar ve lokal faktörler fizyolojik akıntıyı etkileyebilir. Patolojik vajinal akıntıya ise başta enfeksiyonlar olmak üzere fiziksel travma, hormon eksikliğine bağlı değişiklikler, kimyasal maddeler, kanserler sebep olabilir. Patolojik akıntıya neden olan genital organ enfeksiyonları genel olarak iki ana grupta incelenebilir: Cinsel yolla dışarıdan bulaşan mikroorganizmaların neden olduğu hastalıklar ve vajinal floranın bozulması ile tetiklenen endojen ajanların ortaya çıkardığı hastalıklar. Yani enfeksiyon için sadece dışarıdan bir mikrobun bulaşması şart değildir. Vajen florası birçok bakteri çeşidini içinde barındırmaktadır. Yani vajina ekosistemi hassas bir denge içinde yaşayan değişik bileşenlerden oluşur. Farklı nedenlerle bu denge bozulursa mevcut bakteriler patolojik akıntı sebebi olabilir.

Normal vajinal akıntı kokusuz, beyaz ya da şeffaf özelliktedir, herhangi bir şikayete neden olmaz. Enfeksiyon durumunda ise akıntı sarı, yeşil renkte ya da beyaz süt kesiği tarzında olup kaşıntı, yanma, kötü koku, genital bölgede rahatsızlık hissi, cinsel ilişkide ağrı, yanma gibi şikayetler yapar. Mevcut akıntının rahatsızlık vermesi durumunda kadın hastalıkları hekimine başvurmak gerekir.

Dr.Havva Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık