WhatsApp
TR EN

SEZARYEN VE VAJİNAL DOĞUM HAKKINDA BİLGİLENDİRME

SEZARYEN VE VAJİNAL DOĞUM HAKKINDA BİLGİLENDİRME

SEZARYEN VE VAJİNAL DOĞUM HAKKINDA BİLGİLENDİRME

9 aylık gebelik sürecinin sonunda aileler için bebeklerini nasıl dünyaya getireceklerine karar vermek zor olabiliyor. Vajinal doğum mu daha iyi, sezaryen mi daha iyi sorusu gebelikte en çok karşılaştığımız sorulardan biridir. Tıbbi zorunluluklar durumunda sezaryen elbette kaçınılmazdır, anne ve bebek için hayat kurtarıcıdır, bu tartışılamaz.

Günümüzde modern teknoloji ile birlikte kolay ve konforlu bir hale geldi ise de sezaryen bir ameliyattır ve tüm ameliyatlarda olabilecek genel riskleri beraberinde getirmektedir. Daha güvenli cerrahi ve anestezi tekniklerinin gelişmesi, daha etkin antibiyotikler ve kan ürünlerinin daha kolay bulunabilir olması her ne kadar sezaryeni kolaylaştırsa da bütün olarak bakıldığında tıbbi gereklilikler dışında vajinal doğum daha güvenli kabul edilmektedir. Dünya sağlık örgütü sezaryeni sadece doğal yöntemlerle yapılan doğumda anne veya bebeğin sağlığını tehlikeye atacak durumlar halinde önermektedir. Bu da tüm gebeliklerin %10-15’inde ortaya çıkan bir durumdur.

Vajinal doğum her zaman arzu edildiği kadar basit ve kolay gerçekleşmiyor. Doğumun nasıl sonuçlanacağını önceden tahmin etmek bazen öngörülemeyebilir. Bazen anne ve bebek için, hatta daha fazlası ile hekim için zor anlar yaşanabiliyor. Bu zorluklar bazen kalıcı herhangi bir sorun olmaksızın aşılabildiği gibi bazen ileriye yönelik kalıcı sağlık sorunlarını beraberinde getirebiliyor. Tamamen sorunsuz bitmiş gibi görünse de bazen vajinal doğumdan sonra kadın alt genital organlarında çeşitli derecelerde sarkma olabilmektedir. İleri yaşlarda bu sarkmalar ya da vajinal doğuma bağlı gelişen vajen girişindeki şekil bozuklukları nedeniyle bazı kadınlar ameliyat olmak zorunda kalabilmektedir. Sezaryen ya da vajinal doğum her ikisinde de avantaj ve dezavantajlar var, bu durumda doğru karar vermek demek, tıbbi olarak o anne ve bebek için en sağlıklı olanı tercih etmek demektir.

Biz klinik olarak gebelerimize gebeliğin başından itibaren doğum hakkında genel bilgiler vererek çevreden edinecekleri hatalı bilgilerden olumsuz etkilenmelerini engellemeye çalışıyoruz. Tıbbi bir engel olmadıkça vajinal doğumu teşvik ediyoruz. Bu amaçla Akdeniz bölgesinde bir ilki başararak kliniğimizde suda doğumu gerçekleştirdik. Böylece doğum sancısına katlanamayacağını düşünen gebelerimize epidural anestezi dışında bir alternatif daha sunduk. Türkiye’de çok yaygın olmadığından bebeğin suya doğması ile ilgili endişeler olabiliyor. Burada asıl olan bebeğin suya doğması değil, sancı sırasında suyun rahatlatıcı etkisini kullanmaktır, anne adayı suyu sadece sancı aşamasında kullanıp bebeğin doğum aşamasında sudan çıkabilir ya da devam etmek isterse ve koşullar uygunsa bebeği suda doğurabilir. Kendi ülkelerinde kullanıldığı için suda doğumu bilen gebeler, bunu özellikle tercih ediyorlar.

Asıl soru tıbbi neden olmaksızın sezaryen doğum vajinal doğuma tercih edilebilir mi? Bu konudaki sonuçları karşılaştıran bilimsel çalışma sayısı çok azdır. Bu çalışmalarda ortaya çıkan sonuçlara göre de sezaryen açık ve büyük bir karın ameliyatıdır, gebenin doğum sonrası fizyolojik iyileşme sürecini olumsuz etkilemektedir. Vajinal doğum esnasında bebekte meydana gelen dış ortama alışma süreci gecikmekte, özellikle 39 haftadan önce isteğe bağlı sezaryen ile dünyaya gelen bebeklerde solunum problemleri daha fazla görülmektedir.

Anne adayının tıbbi neden olmaksızın sezaryen istemesinin sebepleri doğum stresinden ve doğum sürecindeki belirsizlikten bir an önce kurtulma isteği, sezaryende daha az ağrı duyacağı ve daha az sorun yaşayacağı düşüncesi, vajinal doğumda genital bölgede daha fazla hasar olacağı ve seksüel sorunlar yaşayacağı endişesidir. Burada hekime düşen gebenin sezaryen ve vajinal doğum konusunda doğru bilgilendirilmesidir. Doğru bilgilendirmeden sonra anne adayının kişisel tercihleri dikkate alınmalıdır. Unutmamamız gereken bir nokta anne adayının psikolojisinin ve nasıl bir doğum yapmak istediğinin son derece önemli olduğudur. Son birkaç yıldır tıpta annenin isteği üzerine sezaryen ile doğum yapılmasının tartışılıyor olmasının bir nedeni hasta haklarına saygı duyulması gerekliliğidir. Amerika Tıp Derneği’nin ‘’hasta-hekim ilişkisinin temel bileşenleri’’ adlı yayınında hastanın hekimi tarafından önerilen sağlık bakımı ile ilgili olarak karar verme hakkı vardır. Buna göre hasta önerilmiş herhangi bir tıbbi tedaviyi kabul edebilir veya reddedebilir, şeklinde hasta hakları savunulmuştur.

Biz kliniğimizde takip ettiğimiz gebelerle doğum konusunu ayrıntılarıyla konuşuyoruz. Tıbbi olarak vajinal doğumun uygun olup olmadığını değerlendirirken anne adayının psikolojik olarak ne hissettiğini ve beklentilerini de önemsiyoruz. Tüm bunlar doğrultusunda doğumun şekline karar veriyoruz. Doğumda da tüm sancı aşamasında ekip olarak gebemizin yanında oluyoruz. Gebelik boyunca takip eden hekimin doğum sırasında anne adayının yanında olmasının ona güç ve güven verdiğinin ve bu sayede doğumun psikolojik olarak kolaylaştığının farkındayız.

Bir kadın için hayatındaki en özel anlara ve bir mucizeye eşlik etmek bizim için de çok özel.

Dr.Havva Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık