WhatsApp
TR EN

Sağlığınızla önce siz ilgilenin

Sağlığınızla önce siz ilgilenin

Sağlığınızla önce siz ilgilenin

İsviçreden güzel Antalyamıza tatile gelen bir hanım gördüm. 6-7 haftalık gebeliği olmasını bekliyordu ama kanaması başlamıştı ve maalesef ultrasonda gebelik görünmüyordu. Daha önce memleketinde yapılan testlerin mail yoluyla bize ulaşmasını sağlayarak gebeliğin erken dönemde sonlandığından, dış gebelik olmadığından emin olduk.

Bu olayda olduğu gibi, gerek gebelik sırasında gerek uzun süreli takibi gereken hastalıklarda size uygulanan testlerin sonuçlarının elinizde olması problemlerin daha kolay çözülmesini sağlar, sizi gereksiz test tekrarlarından korur.

Hasta olmadan doktora gitmek, yaşınız, cinsiyetiniz, aile öykünüz vb. kriterlere göre sizin için uygun olan rutin yıllık kontrolları yaptırmak (bazı sağlık kuruluşlarının pazarladığı 300 tl veya 500 tl maliyeti olan chec-up ı yaptırmak değil) sağlığınız için yapabileceğiniz çok ideal bir davranıştır. Bu rutin kontrolların neleri içermesi gerektiğine çocuklar için çocuk hekimlerinin, yetişkinlerde dahiliye hekiminin karar vermesi doğru olacaktır.

Pek çok hastalık uzun süre herhangi bir şikayete neden olmadan seyreder. Elle meme muayenesi yaparken elinize gelen, fark edebildiğiniz bir kitleyi mamografi sizden 3 yıl önce saptayabilir. Düzenli olarak yapılan smear testi rahim ağzı kanserini, kansere dönüşmeden yıllar önce saptayabilir. Özellikle kötü huylu hastalıklarda erken tanının tedaviyi ne kadar kolay ve başarılı kıldığını tartışmaya gerek yok. Dış gebelikte erken tanı konabilirse operasyon gerekmeden ilaçla tedavi mümkün. Vücudunuzu en iyi tanıyan sizsiniz. Dolayısıyla oluşan bir değişikliği en erken kendiniz fark edebilirsiniz. Gece idrara kalkmayan biriyken, birkaç kez idrara çıkmaya başladıysanız bu şeker hastalığının bir bulgusu olabilir. Zaman zaman yaşamaya başladığınız baş ağrıları tansiyonunuzun yükselmiş olabileceğini düşündürür. İdrar yolunuzdan ya da makattan gelen bir kanamanın nedeni mutlaka araştırılmalıdır. Bu araştırmayı internetten kendiniz değil, şikayetinize göre görüşeceğiniz bir hekim yapmalıdır.

Menopoz yaşlarına yaklaştıgını düşünen hanımların, adet gecikmesiyle kendilerine menopoz teşhisi koyup, gebeliklerini 4-5 aylık olduktan sonra fark etmeleri sandığınız kadar nadir olaylar değildir.

Bir de sağlıkla ilgili kontrollerin abartıldığı ya da bilinçsiz davranıldığı durumlar var. Bazen görüştüğümüz bir hastanın getirdiği dosyasını incelerken farklı sağlık kurumlarında, çok yakın tarihlerde yapılmış, defalarca tekrarlanmış test sonuçları görüyoruz. Kurumların ya da hekimin para kazanmak için yaptığını düşünebilirsiniz. Ama sonuçlarına sahip çıkmaz ve getirip bize göstermezseniz bilemeyiz . Sağlığınızla ilgili bir dosyanız olsun, muayeneye giderken mutlaka yanınızda götürün. Test sonuçlarınızı mail olarak ya da fotoğrafını alarak telefonunuzda kayıtlı tutmak daha da pratik bir fikir.

Dr.Kevser Ceylan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık