WhatsApp
TR EN

Rahim Ağzı Kanseri Erken Teşhiste Yeni Bir Yöntem

Rahim Ağzı Kanseri Erken Teşhiste Yeni Bir Yöntem

Rahim Ağzı Kanseri Erken Teşhiste Yeni Bir Yöntem

Rahim Ağzı Kanseri ve Kanser Öncülü Lezyonları Erken Teşhiste Yeni Bir Yöntem !!!!!

Rahim ağzı (serviks) kanseri, kadınlarda meme kanserinden sonra 2. sıklıkta görülen kanserdir. Kanserden ölümlerde meme ve akciğer kanserinden sonra 3.sıradadır.

Rahim ağzındaki normal hücrelerin, HPV’nin (human papilloma virüs) bazı tipleriyle (en sık tip 16 ve tip 18) enfekte olarak, kontrolsüz büyüyen anormal hücreler halini almasıyla oluşan bir hastalıktır. Kanser öncülü ( tedbir alınmazsa kansere dönüşebilen hücreler) değişiklikler, rahim ağzı dokusunun en alt tabakasından başlayarak yüzeye doğru yayılır. Ve kansere dönüşümü uzun yıllar alır. İşte bu bize kanser olmadan bu öncül lezyonları yakalama fırsatı verir. Bugüne kadar smear testinin yaygın kullanımı ile rahim ağzı kanserinin erken teşhisinde çok yol katettik. Yeni geliştirilen LuViva teknolojisi bu erken teşhisi 2 yıl daha da erkene alma imkanı sunmaktadır. LuVıva (MHS, İleri Teknoloji Servikal Tarama) floresan ve reflaktan spektroskopilerini kombine eden, patentli Multımodal Hyper Spektroskopi (MHS) Teknolojisi hücrelerdeki anormal değişiklikleri erken dönemde tespit etmede yeni bir üstünlük sağlamıştır:

Tüm serviks dokusunu tarayarak, smear testinin gözden kaçırdığı doku tabakalarındaki kanser öncülü hücresel değişiklikleri, 2 yıla kadar varan erken evrelerde tespit eder.
Hastalıklı dokuları doğru tespit etme oranı %90’ın üzerindedir.

MHS Teknolojisi kullanılarak smear testi ile erişimin mümkün olmadığı endoservikal kanalda gelişen adenokanserlerin, erken evrede doğru tespit edilme oranı %100‘dür.

Smear testi ile ortaya çıkan yanlış negatif sonuçları ortadan kaldırır. Hastalığın teşhisine ve buna bağlı olarak minimal cerrahi yöntemlerle tedavi edilmesine engel olabilecek gecikmelerin önüne geçer.

Smear testi ile ortaya çıkan yanlış pozitif sonuçları ortadan kaldırır. Sağlıklı serviks dokusuna sahip kadınların gereksiz kolposkopi / biyopsi ve cerrahi müdahalelere yönlendirilmesine engel olur.

Yanlış pozitif sonuçlar yüzünden hastada oluşan gereksiz stres ve kaygı oluşumunu engeller.

Standart jinekolojik muayene sırasında uygulanan, non-invasive, acısız ve hızlı bir testtir.

Sonuçlar ortalama 80 sn içerisinde hasta başında elde edilir ve doku örneği gerektirmez.

Doku örneği gerektirmediği için dışarıdan bir laboratuvar ortamına ihtiyaç ortadan kalkar.

Dr.Havva Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık