WhatsApp
TR EN

POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE BESLENME

POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE BESLENME

POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE BESLENME

POLİKİSTİK OVER SENDROMU VE BESLENME

PKOS, yumurtalıklarda irileşme ve birçok kist oluşumu olarak bilinir ve kadınlarda en sık görülen hormonal bozuklukların bir tanesidir.

Adet düzeninde değişiklik, tüylenmelerde artış, tekrarlayan düşükler, insülin direnci, sivilce oluşumu, ağırlık kazanımı gibi belirtileri mevcuttur. PKOS'un tamamen geçmesi için bir çare bulunamasa da düzenli bir yaşam ve sağlıklı beslenme tedavi için birinci basamaktır.

POLİKİSTİK OVER SENDROMUNDA BESLENME

*PKOS'lu kadınların genellikle insülin direnciyle savaştığı bilinmektedir. Yani bu durum vücuttaki insülinin kolayca kullanılmaması anlamına gelir. Bunun için ise düşük glisemik indeksli besin grubuyla beslenmek önemlidir.

Peki düşük glisemik indeksli diye bahsettiğimiz besinler nedir?

Kan şekerini dengede tutan besinlerdir. Tam tahıllı ürünler, çavdar, esmer pirinç, bulgur, kuru baklagiller, tatlı patates bu besinlerden bazılarıdır.

*Diyetin toplam enerjisinin %25-30’unun yağlardan gelmesi ve bu yağların büyük çoğunluğunun sağlıklı yağlardan gelmesi (yağlı balık, zeytinyağı, avakado, tuzsuz fıstık ve yağlı tohumların içerisinde bulunan yağlar) önerilir.

*Diyette alınan karbonhidrat miktarlarının azaltılması gerekmektedir. PKOS'lu kadınlarda düşük karbonhidratlı beslenmek, kilo kaybına yardımcı olur. Karbonhidrat alımının fazlası PKOS semptomlarını arttırabilmektedir.

*Diyette yüksek protein alımı sağlanmalıdır. Yüksek protein alımı, vücutta tokluk sağlayıp insülin duyarlılığını arttırması yönünden önemlidir.

*PKOS'lu obez ve şişman olanlarda  zayıflama diyetinin yanında hareketli bir yaşam, egzersiz yapılması da semptomların azalmasına yardımcı etkendir.

*PKOS'lu kadınlarda D vitamini takviyesi sıklıkla önerilmektedir. D vitamini yetersizliği, PKOS’un obezite, ovulasyonun azalması, insülin direnci oluşumu gibi yan etkilerini arttırmaktadır.

 

Yukarı Çık