WhatsApp
TR EN

Nedir Bu Avokado Yağı?

Nedir Bu Avokado Yağı?

Nedir Bu Avokado Yağı?

Nedir Bu Avokado Yağı?

Son zamanlarda popülerliği artan avokadoya hepimiz aşinayız artık. Salatalarımızın içinde veya püre halinde tükettiğimiz zamanlarımız olmuştur. Peki ya avokado yağı? Mutlaka duyanlarınız ya da kullananlarınız da vardır. Fakat nedir bu avokado yağı? Ne işe yarıyor?

Avokado yağı, avokadoların etli kısımlarının preslenmesi ile oluşan doğal bir yağdır. Peki, bu avokado yağının faydaları nelerdir? Gelin beraber bakalım;

*Faydalı yağ asitleri içerir. Avokado da zeytinyağı gibi oleik asit (omega-9) içerir. Oleik asit kalp dostu olan bir yağ asididir.

*Cilde iyi gelir. Avokado yağının içeriğindeki yağ asitlerinin cilt sağlığı için de yararlı olduğu bilinmektedir.

*Besinlerin emilimini artırır. Bazı besin öğelerinin vücuttaki emilimi için yağ gereklidir. Antioksidan özellik taşıyan A vitamini öncüsü olan karotenoidler de vücudumuzda emilebilmek için yağa ihtiyaç duyar. Yapılan bir araştırma havuç, ıspanak ve marul içeren salatalara avokado yağı eklemenin karotenoidlerin (A vitaminin öncüsü) emilimini arttırdığını göstermiştir. Yağsız bir salatada emilim 4,3 iken yağ eklendiğinde emilim 17,4’e kadar çıkabilmekte. Yani salatanıza koyduğunuz avokado yağı ile karotenoidlerin emilimini 4 kat arttırabilirsiniz.

*Kalp dostudur ve kolesterolü azaltır. Avokado yağı ve zeytinyağının HDL (iyi) kolesterolü yükseltmede etkili olduğu bilinmektedir. Ayrıca, avokado yağının kandaki trigliserit ve LDL (kötü) kolesterol seviyesini düşürmeye ve kan basıncını dengelemeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

*Göz sağlığı için faydalıdır. Avokado yağı göz sağlığı için de oldukça faydalı bileşenler içerir. İçerdiği lutein, gözlerde doğal olarak bulunan bir karotenoid çeşididir. Lutein tüketmek katarakt ve makula dejenerasyonu gibi yaşa bağlı göz hastalıklarının riskini azaltabilir. Vücudumuz lutein üretmediği için beslenme programımızda luteinden zengin besinlere daha çok yer vermek göz sağlığı için önemlidir. Elbette sadece avokado değil, sarı ve turuncu renkteki sebze ve meyveler lutein içeriği açısından diğerlerine göre daha zengindir. Yumurta sarısının da en iyi lutein kaynaklarından biri olduğunu söylemeden geçmeyelim.

Peki, bu kadar yararlarından bahsettik, avokado yağını nasıl ve nerelerde kullanabiliriz? Biraz da bundan bahsedelim;

*Zeytinyağını kullandığınız her yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

*Salata sosu olarak kullanabilirsiniz.

*Etinizi marine edeceğiniz karışıma ekleyebilirsiniz.

*Kek, kurabiye, ekmek karışımlarınıza ekleyebilirsiniz.

*Sebzelerinizi fırınlamadan önce avokado yağı içeren bir sosla soslayabilirsiniz.

 

Yukarı Çık