WhatsApp
TR EN

MENOPOZ SONRASI KANAMA

MENOPOZ SONRASI KANAMA

MENOPOZ SONRASI KANAMA

Menopoz sonrası 1 yılllık kanamasız bir dönemden sonra oluşan kanama nedenleri  iyi huylu olabileceği gibi  kötü huylu da  olabilir.

İyi huylu nedenler arasında ; Dışarıdan alınan hormon ve benzeri ilaçlara bağlı kanamaları ve menopoz sonrası hormonların eksilmesiyle oluşan atrofi-kuruluktan dolayı oluşan kanamaları sayabiliriz. Rahim ağzında veya rahim içerisindeki polip dediğimiz küçük doku parçaları, yumurtalıkta gelişmiş olan östrojen üreten iyi huylu bir tümör de bu nedenler arasındadır. . Bunun dışında nadiren genel sistemik hastalıklara bağlı olarak kanamalar dayaşanabilir. Tüm bunları anlayabilmemiz için mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurup ultrason ve tetkiklerin yapılması gerekir. Menopoz sonrası kanamaya tanı koymak  için rahim duvarından biyopsi yapılması gerekebilir.  Biyopsi çok kısa süren ve korkulmaması gereken basit bir işlemdir. Ancak menopoz dönemindeki kadınlarda rahim küçüldüğü ve kanallar daraldığı için biyopsi işlemi ağrılı olabilir, bu nedenle biyopsinin anestezi altında yapılması tercih edilir.

Jinekolojik kanserli kişilerde vajinal kanama genellikle en erken evrelerde gerçekleşir. Bu nedenle menopoz döneminde az ya da çok, uzun ya da kısa, kırmızı ya da kahverengi kanama nasıl olursa olsun mutlaka en kısa sürede hekime başvurulması gerekilir ve tanının konulması içinde biyopsi alınması gerekir.

Yukarı Çık