WhatsApp
TR EN

MENAPOZDA KANAMAYA DİKKAT!!!

MENAPOZDA KANAMAYA DİKKAT!!!

MENAPOZDA KANAMAYA DİKKAT!!!

Sizlerin de bildiği gibi menapoz adet kanamasının bittiği bir süreçtir. Neden kanama olmadığını anlamak için önce adet kanamasının mekanizmasına kısaca göz atalım:

Ergenlikten menapoza kadarki süreçte yumurtalıklar düzenli olarak östrojen ve progesteron hormonu üretmektedir. Bu hormonlar özellikle östrojen hormonu kadın için çok önemlidir. Mesela herkesin bildiği gibi menapoza girince kemik yapımı azalmaya başlar, çünkü menapozla beraber östrojen üretimi belirgin azalır. Kemik gibi vücutta diğer pek çok organda da farklı etkilere sahip bu hormonların rahim içine olan etkisi sonucunda da adet kanaması oluşmaktadır. Östrojen ve progesteron bir aylık döngüde rahim iç zarında özel bir doku oluşumuna neden olur. Bu doku gebelik oluşması durumunda gebeliğin yerleşebilmesi için hazırlanmıştır. Ancak kadın her ay gebe kalmayacağına göre, gebelik olmadığı sürece bir aylık siklus sonunda hazırlanmış olan bu doku vücut dışına atılır. Yani adet kanaması rahim iç duvarında oluşan özel bir dokunun aylık döngü ile dışarıya atılması sonucu oluşur.

Yumurtalıklardaki östrojen, progesteron üretimi bittiğinde kemik ve diğer organlara olan etkileri bittiği gibi artık rahim iç zarına olan etkisi de biteceğinden rahim içinde doku oluşumu olmaz ve adet döngüleri sonlanır. Son görülen adetin üzerinden 1 yıl geçmişse artık menapozdasınız demektir.

Menapoza girmişseniz artık adet kanamanız olmayacaktır. Eğer menapoza girdikten sonra kanamanız olursa mutlaka bir kadın hastalıkları hekimine muayene olmalısınız. Menapozdaki kanamaların çoğunun nedeni masum olabilir, ancak %15 kadarı rahim kanserinden dolayıdır. Muayenedeki amaç, kanamanın sebebi kanser ise bunu gözden kaçırmamak ve mümkün olduğunca erken dönemde yakalamaktır. Erken tanı konulmuş rahim kanserlerinde tedavi son derece başarılıdır.

Menapozdaki kanama önemlidir. Çünkü rahim kanseri olgularının %80’inde ilk ve en önemli bulgu menapoz sonrası kanamadır. Bu yüzden menapozdaki kanamaya dikkat!!!

Menapozda kanama durumunda muayene önemli dedik, ancak şikayet olmadan da düzenli yıllık kadın hastalıkları hekiminize muayene olmanız gerektiğini biliyorsunuz. Bu muayenenin bir parçası olarak menapozdaki kadınlarda ultrasonografi ile rahim iç zarının kalınlığı değerlendirilmektedir. Östrojen, progesteron etkisi ile rahim içinde aylık doku oluşumu olduğunu söylemiştik. Buna bağlı olarak adete yakın rahim iç zarında kalınlaşma olmakta ve adet kanaması sonrası dokuların dışarı atılması sonucu rahim içi incelmektedir. Yani adet bitimi ince olan rahim iç zarı adete yakın kalınlaşmaktadır. Menapozda ise hormon üretimi bittiğinden bu döngü olmaz ve rahim iç zarı her zaman ince olarak izlenir. Yıllık kontrollerinizde rahim içinde 6 mm.den fazla kalınlaşma izlenirse henüz kanama şikayetiniz olmadan çok önce gerekli tetkikler yapılabilir ve çoğu zaman henüz kanser oluşmadan, kanser öncüsü değişiklik aşamasında tedavi planlanabilir.

Sonuç olarak, menapozda kanama durumunda zaman kaybetmeden muayene olmalısınız, ama daha da önemlisi herhangi bir şikayet olmaksızın yıllık muayene olmanız kanserin erken tanısının da ötesinde kansere yakalanmadan tedavi imkanı demektir.
Yapabileceğiniz basit şeylerle hayata zaman tanıyın.

Dr.Havva Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık