WhatsApp
TR EN

Lazerle vajinal daraltma

Lazerle vajinal daraltma

Lazerle vajinal daraltma

Vajinal duvar kolajen lifleri içerdiğinden, zamanla bunlar gerilebilir ve vajinal duvarın esnekliğini kaybetmesine neden olabilir. Bu durum vajinal doku sarkması, duvarda incelme ve cinsel ilişki zevkinde bir azalmaya neden olabilir.

Vajinal dokuda elastikiyet ve mukavemet kaybı, aşağıdakileri de içeren birkaç nedenden kaynaklanmaktadır:

-Yaşlanma, menopoz

-Sigara içmek

-Şişmanlık

-Çocuk doğurma

-Rahim ve yumurtalıkların alınması

Lazer ile vajina daraltma genel olarak; vajinanın sıkılaşma, yenilenmesi ve gençleştirilmesi amaçları ile yapılmasıdır. Tıbbi olarak ismi ‘Vajina rejuvenasyon’ (laser vaginal rejuvenation) olarak adlandırılır.

Lazer vajinal gençleşmenin temel prensibi basittir, çok sayıda küçük lazer enerjisi ışınları kullanılır ve bunlar kollajen üretimini uyararak vajinal dokunun yenilenmesine yardımcı olur. İşleme başlamadan önce normal vajinal muayene yapmak ve PAP smear almak gerekir.

Lazerle vajinal daraltma işlemi özellikle;

1) Kollajen bağ dokusu azalması nedeniyle vajinal kuruluk, ağrılı cinsel ilişki ve idrar kaçırma şikayeti yaşayan kadınlarda,

2) Tekrarlayan ve tedaviye dirençli vajinal enfeksiyonu yaşayan kadınlarda

3) Vajinal gevşeme nedeniyle cinsel ilişkide zevk alamayan, orgasm olamayan ameliyat korkusu olan veya ameliyat olup günlük hayatından uzak kalmak istemeyen kadınlarda

4) Vajinal ıslanma sorunu ile karşı karşıya olan kadınlarda uygulanmaktadır.

5) Meme kanseri olan ve ilaç kullanımına bağlı vajinal kuruluk şikayeti olan kadınlarda

Tedavi amaçlı kullanılabilir.

İşlem kollajen uyarımını başlatmakla beraber işlem sonrasıda bu üretim 2 ay kadar daha devam edebilir. İdrar kaçırma ve cinsel fonksiyon bozukluklarında uzun süreli iyileşme sağlamak için ortalama 2 seans tedavi gerekir. Daha şiddetli hastalıklarda seans sayısı 3 veya 4 olabilir.

Yukarı Çık