WhatsApp
TR EN

Kurban Bayramında Beslenme

Kurban Bayramında Beslenme

Kurban Bayramında Beslenme

Kurban Bayramında Beslenme

Kurban bayramında malum ki et tüketiminde artış gözleniyor. Özellikle kalp damar rahatsızlıkları, hipertansiyon, böbrek hastalığı ve diyabeti olanların bugünlerde yiyecek seçiminde ve porsiyon ayarlamasında çok dikkatli olması gerektiğini söylemekte fayda var. Çünkü et tüketimiyle beraber yapılan eş, dost, akraba ziyaretleri de tüketilen tatlı miktarını arttırıyor. Kurban bayramı süresince nasıl önemler almalıyız, nelere dikkat etmeliyiz bunlara değinmek istedik sizlere. Keyifli okumalar.

*Bayram günü kesilen hayvan eti, bekletilmeksizin birkaç saat içinde pişirilerek tüketilir. Ancak yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik hem pişirmede, hem de sindirimde zorluk yaratır. Midede şişkinlik, hazımsızlık gibi sıkıntılara neden olur. Özellikle mide rahatsızlıkları çekenler, eti 24 saat bekletmeden tüketmemelidir.

*Etler büyük parçalar şeklinde değil ancak kıyma, kuşbaşı gibi küçük parçalara ayrılıp, tek pişirimlik miktarlara bölünüp, buzdolabı poşetlerine koyularak buzdolaplarının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanmalıdır.

*Etler, C ve E vitaminini içermezler. Bu nedenle etlerin mutlaka sebzelerle birlikte pişirilmesi veya etlerin yanında C vitamininden zengin sebze-salata-taze sıkılmış meyve sularının tüketilmesi oldukça önemlidir. Bu yöntem hem besin çeşitliliğinin sağlanmasına yarar hem de sebzelerde bulunan C vitamini, ette bulunan demirin emilimini arttırır.

*Kurban bayramının geleneksel yemeği haline gelen kavurmanın içine tereyağı veya kuyruk/iç yağı eklemeden, kendi suyunda, kısık ateşte pişirme yapılmalıdır.

*Etlerin yanında rafine edilmiş pilav/makarna yerine bulgur/esmer pirinç; asitli/gazlı içecekler yerine ayran/yoğurt/cacık tüketilmelidir.

*Günlük (2-2,5 lt) su tüketimine dikkat edilmelidir.

*Gidilen bayram ziyaretlerinde; meyve suları yerine açık çay-bitki çayları; hamur tatlıları-çikolata yerine sütlü tatlılar-meyveler tercih edilmelidir.

*Kavurma ve kırmızı et öğle öğününde tüketilmeli, akşam öğününde ise sebze, kuru baklagil gibi posa içeriği yüksek yemekler tercih edilmelidir.

*Etler mangal yapılacaksa, kömürleşecek şekilde kızartılmaması gerekir; kömürleşen etler her zaman kanser riski taşır. Etle ateş arasında 15 cm mesafe bırakılması uygundur. Etin ateşe yakın olması B1, B12, folik asit gibi vitaminlerin kaybına yol açmaktadır.

Herkese sevdikleriyle geçireceği mutlu bayramlar dileriz.

Yukarı Çık