WhatsApp
TR EN

KIZLIK ZARI MUAYENESİ

KIZLIK ZARI MUAYENESİ

KIZLIK ZARI MUAYENESİ

KIZLIK ZARI MUAYENESİ

Kızlık zarı cinsel ilişki, genital travma (bir cismin darbe ile içeriye batması), masturbasyon sırasında içeriye bir cismin sokulması gibi nedenlerle yırtılmasıdır.

Kızlık zarının yırtılması, bundan sonraki ilişkilerde kişiden kan gelmeyeceğini tarif etmekte ve bu durum halk arasında “bekaretin kaybı, kızlığın bozulması” gibi sözlerle ifade edilmektedir. Tıbbi literatürde ise bu olay “hymenal perforasyon” olarak geçmektedir.
Bazı durumlarda kızlık zarı delinmesine rağmen kişiden hiç kan gelmeyebilir. Bu durum kızlık zarında oluşan yırtık bölgesindeki kan damarlarının o kişideki azlığı ile ilişkilidir. Aynı zamanda mikroskobik düzeydeki kanamalar da gözle görülmeyecektir.

Bazı durumlarda ise kızlık zarı yırtılmamasına rağmen kişilerden ilişki sırasında kanama gelebilir. Bu durum ise ilişki sırasında oluşan sürtünmeler sırasında çevre dokuların hasar görmesine bağlıdır. Aynı zamanda rahim içinden gelen kanamalar da kişilerde kızlık zarı kanamalarını taklit ettiğinden kişilerde endişelere sebebiyet verebilir.

Tüm bu nedenlerden ötürü bir ilişki veya cinsel travma sonrası oluşan kanamanın kızlık zarından gelip gelmediğini anlamanın tek yolu deneyimli bir jinekolog tarafından yapılan kızlık zarı muayenesidir.

Hatta ilişki ile ilgili şüpheli bir durum varsa, kan gelmese bile akıllarda bir soru işareti kalmaması ve kesin tanının konması için kızlık zarı muayenesinin yapılmasında fayda olacaktır.

Kızlık zarı nasıl kontrol edilir?
Kızlık zarı muayenesi bir jinekolog veya adli hekim tarafından, jinekolojik muayene masasında dış dudakların çekilmesi ile yapılan yapılan bir dakikalık basit ve ağrısız bir muayene şeklidir.
Muayenede gözle kızlık zarının bütünlüğüne ve üzerinde herhangi bir kızarıklık, kanama gibi bir durumun olup olmadığına bakılır.

İlişkiden sonra ilk 7 gün içinde yapıldıysa kızlık zarı üzerinde taze yırtığa bağlı kanama izleri görülebilecektir (taze yırtık).

7 günden sonra ise yırtığın ne kadar eski olduğunu söylemek imkansızdır (eski yırtık). Çünkü 7 günden sonra yırtık tam olarak kalıcı hale gelmektedir. Örneğin kişinin iki hafta mı yoksa iki yıl önce mi ilişkiye girdiğini anlamak imkansız hale gelmektedir.

Bazı durumlar kızlık zarının yapısı nedeni ile kesin sonuç söylenememekte ve bu durumda jinekolog hekim tarafından “kolposkopi cihazı” ile büyütme sağlanarak ileri tetkik istenebilmektedir.

Kızlık zarındaki yırtıklar nasıl tarif edilir?
Kızlık zarı vaginanın hemen girişinde yer alan yuvarlak ve membranımsı bir yapıdan oluşmaktadır. Ortasında adet kanının dışarıya akmasını sağlayan bir boşluk bulunmaktadır.

Kızlık zarında oluşan yırtıklar da “saat kadranı yönünde” tarif edilmektedir.

Tam olarak tabana inen yırtıklar bekaretin kaybını göstermektedir.

Bazı durumlarda ise doğuştan veya daha sonradan oluşan darbeler sonucunda kızlık zarında oluşan yırtıklar kızlık zarının tabanına kadar inmemektedir. Bu yarım yırtıklar “doğal çentik” olarak tanımlanmakta ve kızlık zarının bütünlüğünü bozmadığı için bekareti etkilememektedir. Yani, kızlık zarında tabana kadar inmeyen çentiklerin olmasına durumunda kişi halen bakire kabul edilmektedir.

Muayenehane ve kliniklerde kızlık zarı raporunun verilmesi yasal olmadığı için bu tür raporlar ancak adli vaka durumlarında adli tabip hekimleri tarafından düzenlenebilmektedir.

Yukarı Çık