WhatsApp
TR EN

Kızlarımızı ileri yaşlardaki olası rahimağzı kanserine karşı koruyalım

Kızlarımızı ileri yaşlardaki olası rahimağzı kanserine karşı koruyalım

Kızlarımızı ileri yaşlardaki olası rahimağzı kanserine karşı koruyalım

Kızlarımızı ileri yaşlarda ortaya çıkacak olası rahimağzı kanserine karşı koruyalım.

HPV aşısının (Rahimağzı kanseri koruyucu aşısı) kullanıma girmesi 2007 yılında tıp gündemine damgasını vurmuştur. Çünkü bir kansere karşı ilk defa koruyucu bir aşının kullanımı söz konusudur.

HPV genital (Cinsel) bölgede siğil (Condyloma Acuminatum), rahim ağzında kanser öncüsü değişiklikler ve ileri aşamasında kansere (Daha az sıklıkta diğer dış cinsel organlarda, erkeklerde peniste) yol açabilen bir virüstür.

Rahimağzı kanseri önemlidir, çünkü:

Rahimağzı kanseri oluştuktan sonra tedavide başarı oranı düşük olup büyük oranda ölümle sonuçlanmaktadır. Rahim ağzı kanseri vakalarının hemen tamamında (Yüzde 99.7) HPV varlığına rastlanmaktadır.

HPV enfeksiyonu cinsel yolla bulaşır, ender de olsa anneden yeni doğana geçebilir. Cinsel ilişkide genital alandaki deri teması ile geçiş mümkün olabileceğinden prezervatiflerin koruyuculuğu sınırlıdır. Havlu, havuz, deniz vb gibi ortamlardan geçiş gösterilememiştir. Kadınların yüzde 80’i yaşamlarının herhangi bir anında HPV ile enfekte olur. Ancak bu enfeksiyonların çoğu kendiliğinden geçer ve hiçbir problem yaratmaz. Yüksek riskli HPV tiplerine (Tip 16 en kanserojendir) bağlı kronik enfeksiyon durumu en önemli risk faktörüdür. HPV aşısı, HPV’nin yüksek riskli tiplerine (Tip 16 ve 18) karşı vücutta bağışıklık geliştirerek bu virüsün neden olabileceği olumsuz sonuçlardan kişileri korumayı hedefler. HPV aşısının virüsle temastan önce, hatta ilk cinsel deneyim yaşanmadan önce uygulanması çok önemlidir.

Bu yüzden pek çok ülkede sağlık bakanlıkları tarafından 10-12 yaş rutin aşı programına alınmıştır. Bugün için HPV aşıları, rahimağzı kanserinden en çok sorumlu olan HPV 16 ve 18 tiplerine karşı korunma sağlamak için üretilmiştir. Bu iki HPV tipi rahim ağzı kanserlerin yüzde 70’inden sorumludur. Dolayısıyla aşılar çapraz korumayla birlikte (içeriğinde bulunmayan tip 31 ve 45’e karşı da yeterli düzeyde bağışıklık sağlayarak) rahim ağzı kanseri yapan HPV tiplerinin yüzde 80’ine karşı koruma sağlamaktadır. Yakın zamanda yapılan yeniliklerle koruyuculuğun yüzde 90 oranında sağlanması hedeflenmektedir. HPV aşısı 3 doz olarak kas içi yoldan uygulanır, ciddi bir yan etkisi yoktur, bazen uygulanan bölgedeki ağrı, şişlik, kızarıklık gibi yakınmalara neden olabileceği bildirilmiştir.

Çocuklarımızı adölesan dönemde aşılayarak, en etkin biçimde korunmalarını, daha uzun ve sağlıklı yaşamalarını sağlamak mümkündür.

Dr.Havva Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık