WhatsApp
TR EN

Kızlarda ve erkeklerde ergenliğe geçiş

Kızlarda ve erkeklerde ergenliğe geçiş

Kızlarda ve erkeklerde ergenliğe geçiş

Ergen, çocukluktan yeni çıktığı için bazen küçük bir çocuk, öte yandan acemi bir yetişkindir.“Ergen” olarak tanımlanan kişi aslında ne çocuktur ne de yetişkin. Bu iki uç nokta arasında, bir anlamda “ne” ya da “kim” olduğunu bulmaya çalışan bir kişidir. Ergenlik dönemi bireyin vücudu, ruhsal durumu, duyguları, anne baba ve arkadaşlarıyla olan ilişkilerinde değişimlerin meydana geldiği, ortalama kızlarda 9-13, erkeklerde 11-15 yaşında başlayıp 18-20 yaşına kadar devam eden çok önemli bir dönemdir. Çocuk olarak aileden aldığı değerler ve rollerle toplumsallaşma sürecinde gördüğü değer ve rolleri kıyaslayan “ergen birey” ikisi arasında bir uzlaşma sağlayarak kendine uygun bir kimlik yaratma çabasındadır. İçerisinde kendine özgü koşulları olan, kişinin kendini yapılandırdığı, yeni ilişkiler, beklentiler, planlar ve tasarılar yumağı içerisinde kendine özgü bir dünya görüşü geliştirdiği ya da geliştirmeye çalıştığı son derece aktif ve arayışlarla karakterize olan bir sürece karşılık gelir.

ERGENLİKTE BEDENE AİT GELİŞİM

Boyda uzama, kiloda artış, kemiklerde irileşme
Üreme organlarının gelişmesi ve bunun sonucunda üreme potansiyelinin oluşması
Vücutta tüylenme ve kıllanma, erkeklerde seste kalınlaşma
Cinsel duyguların, tutumların ve eşlik eden davranışların gelişimi

Bu değişiklikler ergenliğe geçiş döneminde salgılanan hormonların etkisiyle gerçekleşir. Ergenlik döneminin özellikle ilk yıllarında yaşanan bedensel değişimler bedenimize yabancılık çekmemize ve utanmamıza sebep olabilir. Ancak unutmamalıyız ki, bedenimizde gözlemlediğimiz tüm değişimler insandaki gelişim sürecinin doğal sonucudur.

Ergenliğin ilk belirtileri

Erkeklerde ergenliğin ilk belirtisi testislerin büyümesidir. Bu genellikle 11,5-12 yaşlarında başlar. Bundan yaklaşık 1 yıl sonra cinsel bölgede kıllanma, peniste büyüme fark edilir.

Kızların çoğunda ergenlikte memelerin büyümesi ilk belirtidir. Genellikle 10 yaşlarında başlar. Memelerin büyümeye başlaması ile boy büyümesi de hızlanır, bu hızlı büyüme bir yıl kadar sürer.

Kıllanma

Erkeklerde koltuk altı, genital bölge, yüz, kol ve bacaklarda kıllanma başlar. Genellikle sakallar ergenliğin sonuna kadar belirmez. Başlangıçta tüy şeklinde olan sakallar zamanla ve tıraş edilmeyle sertleşir.

Kızlarda meme gelişiminin başlamasının ardından genital bölgede yumuşak kıllar görünmeye başlar, daha sonra bu kıllar sık ve kıvrımlı hale gelir. Beraberinde koltuk altlarında ve bacaklar üzerinde de kıllar görünür.

Vücut ölçülerinde değişim

13-15 yaş arasında boy hızla uzar. Kollarınız, bacaklarınız, elleriniz ve ayaklarınız vücudunuzun geri kalan kısımlarına göre daha hızlı büyüyecektir. Vücudunuzun geri kalan kısımları kol ve bacaklarınızdaki büyümeyi yakalayıncaya kadar kendinizi biraz biçimsiz (hantal) hissedebilirsiniz. Buna karşılık kaslar geliştiği için kendinizi daha güçlü hissedersiniz.

Kızlarda zamanla kalça genişler, bel daralır. Vücudun karın, kalça ve bacaklarında yağ depolanmaya başlar. Böylece kadın vücuduna özgü çizgiler medya gelir.

Derideki değişim

Deri ergenlikle birlikte daha yağlı hale gelir ve daha çok terlediğinizi fark edersiniz, çünkü ter bezleri de büyümeye başlamıştır. Koku ve ter ıslaklığını önlemek için deodorant veya ter etkisini azaltan spreyler kullanabilirsiniz. Derinizi temiz tutma çabalarına rağmen yine de yüzünüzde sivilceler (akne) ve siyah noktalar olacaktır. Ergenlikte bu sivilceler ‘’akne’’ olarak adlandırılır ve ergenlik dönemindeki hormonların yükselmesine bağlı olduğundan genelde normal kabul edilir.

Ses değişimi

Erkek çocuklarda 13-13,5 yaşlarında ergenlikle birlikte seste de değişimler görülür. Gırtlak kıkırdağı öne doğru çıkar, ses kalınlaşır. Önce ses çatallanır ve çatlar. Ses telleri de bedenin diğer bölümleri gibi gelişmektedir. Sesin tonu ses tellerinin uzunluğuna ve gırtlak yapısına bağlıdır. Bu nedenle büyüme süresince seste çatallanma görülebilmektedir.

Üreme organlarının gelişmesi

Üreme organlarının geliştiğini ve ergenin erişkin bir erkek olmaya başladığını gösteren en önemli belirtilerden biri de peniste sertleşmelerin başlamasıdır. Hatta olmadık yerde ve beklenmedik durumlarda penis sertleşmesi yaşanabilir.

Kızların çoğu 9-16 yaşları arasında ilk adet kanamasını yaşarlar. Genellikle memelerin büyümeye başlamasından 1,5-2 yıl sonra 12-13 yaşlarda başlar. İlk adet görme üreme çağına geçişin bir işareti olarak kabul edilir.

9 yaşında adet görenler olabildiği gibi, 15 yaşında hala adetleri başlamamış kızlar da vardır. Bu nedenle arkadaşlarınızdan daha erken yaşta adet görmeye başlamışsanız ya da henüz adet görmemişseniz endişelenmemelisiniz. Tüylenme, meme gelişimi ve boy uzaması başlamışsa ilk adet gecikse bile 16 yaşına kadar beklenebilir.14 yaşına kadar bu gelişmelerden hiç biri yoksa o zaman hormon salgılanması ile ilgili bir gelişim anormalliği ihtimali düşünülebilir.

13-14 yaşlarına kadar hiçbir ergenlik belirtisi ortaya çıkmayan, bu nedenle boyu yaşdaşlarına göre küçük ve görünüşü de çocuksu olan birçok sağlıklı erkek çocuk vardır. Ergenliğin gecikmesine erkeklerde oldukça sık rastlanır. Arkadaşlarınızda ergenlik belirtileri başlamış, ancak kendi vücudunda henüz bir değişiklik yoksa kaygılanmamalısınız, her birey farklıdır, vücudunuz kendine en uygun zamanda olgunlaşacaktır.

Ergenliğe ait belirtiler kızlarda 8, erkeklerde 9 yaşından önce görülürse erken ergenlikten bahsedilir.

Ergenlikte duygusal gelişim

Ergenlik dönemi bedensel gelişimin yanı sıra buna paralel olarak duygusal açıdan da kişiye özgü bir “duygusal yeniden yapılanma” sürecini kapsar.

Kendini bir gün mutlu hissederken ertesi gün sıkıntılı hissedebilir.
Sık sık başkalarını eleştirir.
Ebeveynleriyle (anne ve babasıyla) sorunlar yaşayabilir.
Kimsenin kendisini anlamadığını düşünebilir.
Kendini huzursuz hissedebilir.
Zaman zaman içine kapanabilir.

Sorun gibi algılanan bu olaylar unutulmamalıdır ki gelişimin doğal bir sonucudur.

Yukarı Çık