WhatsApp
TR EN

Kimyasal gebelik nedir

Kimyasal gebelik nedir

Kimyasal gebelik nedir

Kimyasal gebelik nedir?

Yumurta ile spermin tüpte birleşmesini ( döllenme)  takiben, hızla bölünüp çoğalan hücreler rahim içine ulaşır, gebelik için hazırlanmış dokuya tutunarak gebelik hormonu salgılamaya başlar ( kanda bakılan gebelik hormonu, b-hcg pozitif bulunur) ancak gebelik kesesi henüz ultrasonla görülemeden gebelik bozulur ve gerilemeye başlar. 

 

Kimyasal gebelik belirtileri nedir ?

Düzenli adet gören kadınlarda adet kanamasının bir kaç gün gecikmesi sonrası yapılan testle gebelik testinin pozitif çıkması fakat ultrasonla görülememesinden sonra başlayan normalden biraz fazla adet kanaması ve kasık ağrısı ile kendini gösteren durumdur. Kimyasal gebelikte parça düşmez çünkü  gebelik ürünü gözle görülecek kadar büyümemiştir.

Kimyasal gebelik neden olur ?

Çok büyük bir kısmını anne ve babadan gelen kromozomların harmanlanması sırasında oluşan genetik (kromozomal) bozukluklar oluşturur.  Sonuç olarak genetik olarak kusurlu oluşan döllenmiş yumurta  rahim duvarına tutunamadan rahim dışına atılmaktadır. Daha az görülen sebepler ise rahim duvarındaki bozukluklar, annenin hormonal bozukluklarıdır.

Kimyasal gebelik yaşayanlar:

Kimyasal gebelik, psikolojik olarak önce mutluluğu sonra hüznü, bir sonraki gebelikte de aynı durumun yaşanabileceği kaygısını getirir. Çünkü anne adayları için bu bir bebek kaybıdır. Bu yaşanılan durumun aileye iyi anlatılması gerekir.
Kimyasal gebelik sonrası hamilelik tekrar olabilir, bu durum bir kısırlık sebebi değildir.

Kimyasal gebelikten sonra adet ne zaman görülür ?

Bir ay veya iki ay adet düzensizliği olabilir fakat sonrasında hastalar tekrar düzenli adet görmeye başlar.


Kimyasal gebelikte kürtaja gerek var mı ?
Rahim duvarına yapışma olayı gerçekleşmediğinden kürtaja veya rahim içinin temizlenmesine gerek yoktur.

Yukarı Çık