WhatsApp
TR EN

KADIN SİGARA İÇERSE

KADIN SİGARA İÇERSE

KADIN SİGARA İÇERSE

 

Sigara ve üreme sağlığı 

Sigara dumanında dört binden fazla zararlı kimyasal madde ( aseton, amonyak, arsenik, benzopiren,  karbonmonoksit, DDT ve Dieldrin, formaldehit, hidrojen siyanür ,roket ya metanol, titanyum vb)  vardır.

Sigara içen çiftlerde gebeliğe ulaşmak daha zordur. Sigara sadece kadında değil erkeğe bağlı infertilite ( gebe kalmada zorluk) de etkilidir.

Gebelikte sigara içtiğinizde sizin kanınıza geçen bu kimyasallar bebeğinizin dolaşımına da geçmektedir. Nikotin ve karbon mononoksit bebeğin oksijen almasını zorlaştırarak bebeğin başına gelen pek çok olumsuzluktan sorumlu tutulmaktadır. Gebelikte içilen her bir sigara karnınızdaki bebeğe ve size artmış risk olarak geri dönmektedir.

Gebelikte sigara içiminin majör etkileri;

* Artmış düşük riski,

*Anne karnında gelişim geriliği.

Fetusun büyüme ve gelişmesini etkileyen pek çok faktör olmakla birlikte bunlar arasında sigara içimi ve sigaraya maruz kalma; hem yaygınlığı hem de önlenebilir olması bakımından oldukça önemlidir. Anne tarafından içilen sigara sayısı arttıkça fetal ağırlığın düştüğü görülmüştür. Sigara içmemesine rağmen çevresinde sigara içilen annelerin bebeklerinde de sigara içen anne bebeklerindekine benzer bulgular olduğunu gösteren yayınlar mevcuttur. Pasif içicilerin aldığı yan duman, sigara içenler tarafından doğrudan inhale edilen dumanda tanımlanan tüm karsinojenleri içermekte ve sigara filtresinden de geçmediğinden ana dumandaki karsinojen ağırlığının 100 katı kadarını içinde bulundurmaktadır.

*Erken membran rüptürü (su kesesinin erken açılması)
*Prematür doğum (erken doğum). Sigara içiminin preterm doğumların %15’inden, düşük doğum ağırlıklı infantların %20-30’undan sorumlu olduğu bildirilmiştir.
*Ölü doğum,
*Plasenta previa (eşin rahim ağzına yerleşmesi) ,
*Dekolman plasenta ( eşin rahim duvarından ayrılması) ,
*Ani bebek ölümü sendromu Yenidoğan ölümlerinin yaklaşık %5’i annenin sigara içimi ile ilişkili olduğu tahmin edilmektedir
*Sigara içimi aynı zamanda yarık dudak-damak gibi belirli bazı doğum defektlerinin de artmasına neden olur


Yapılan çalışmalar bir günde içilen sigara sayısı ile risk arasında doğru bir ilişki olduğunu göstermektedir. Yani ne kadar çok sigara içerseniz yukarıdaki problemlerle karşılaşma riskiniz o kadar artmaktadır. Ancak bir günde içtiğiniz sigara sayısını azaltmanız riski azaltmakla birlikte tamamen bırakmadığınız sürece sıfıra indirmez. Sigara kullanımının güvenli bir sayısı yoktur. Günde 3-5 tane sigaranın zararı olmaz demek mümkün değildir ancak daha az sigara içtiğinizde doğal olarak karşı karşıya kalacağınız risk daha az olacaktır. Bebeği bekleyen tehlikeleri bilseniz bile sigarayı bırakmak, nikotin bağımlılığından kurtulmak kolay değildir. Pek çok anne adayı sigarayı bırakmaya çalışırken yaşadığı stresin de karnındaki bebeğe zarar vereceğini düşünerek bir çıkmaza girmektedir. Bu nedenle ideal olan hamile kalmadan önce sigaraya veda etmektir.

Gebelikte sigara içiminin bırakılmasının, hangi dönemde olursa olsun, gebelik sonuçlarını düzelteceği bildirilmiştir.

Sigara erken menopoz riskini arttırdığı gibi, meme , rahim ağzı, akciğer, karaciğer, ağız içi, yemek borusu, barsak, mesane vb. kanserleri için de maalesef önemli bir risk faktörüdür.

SİGARAYI BIRAKALIM !!! EN İYİSİ HİÇ BAŞLAMAYALIM !!!

Yukarı Çık