WhatsApp
TR EN

İŞLEVSEL BESLENME

İŞLEVSEL BESLENME

İŞLEVSEL BESLENME

Çocuklarda dengeli beslenmenin önemi

Dengeli beslenme (Konvansiyel Beslenme) bir bireyin sadece protein, yağ ve karbonhidratları belirli oranlarda alması değildir. Beslemek, bir bebeğin ağlamasının önüne geçmek için mama verilmesi de değildir.

Beslenme salt açlığın bastırılmasının ötesinde anlamlar barındırmaktadır. Vücudumuz, bizim kontrolümüz dışındaki faaliyetleri için enerjiye ihtiyaç duymaktadır. Kalbin ve akciğerlerin çalışması, böbreğin kanı süzmesi, şekerin yağ olarak depolanması vb. Aynı zamanda hareket için enerjiye gereksinimi vardır. Büyüyen bireyin yeni hücre ve doku yapımında yine enerji ihtiyacı meydana gelir. Enfeksiyonlarla mücadelede bile besinlere gerek duyulur. Bu yüzden işlevsel beslenme kavramını kullanıyoruz.

İşlevsel beslenme, kronik hastalıkları da önlemeye yarayan özel bir beslenme şeklidir. Probiotikler, Prebiotikler, Çözülebilir Lifler, Omega 3, Linoleik Asit, Bitkisel Antioksidanlar, Vitaminler, Mineraller, Amino Asitler, Fosfolipidler işlevsel beslenmenin ana unsurlarıdır.

Değerli dostlarımız; İnsan bağışıklık sisteminde doğum sonrası önemli yapılanmalar oluşur. Normal doğan bebekle sezaryenle doğan bebeğin bağırsak bakteri yapısı farklı gelişir. Sadece anne sütü alanlarda Bifidobakteriler oluşur. Mama alan bebeklerin bağırsaklarında erişkin insana yakın bakteri yapılanması görülmektedir. Bağırsak Mikroflorası’nda insana göre 100 kat gen sayısına eşit bakteri yerleşir. Bağırsak mukozası ve bağırsak içi bakterileri arasındaki dengeli iletişim ve paylaşım sağlığın temelini oluşturmaktadır. Otoimmun hastalıklar, alerjiler ve bağırsak sisteminin işlev bozuklukları bu dengesiz yapılanma sonucudur. Geleneksel mutfak yapımız bize bu imkanları fazlasıyla vermektedir. Çocuklarımızı yüzyıllardır yaşadığımız beslenme alışkanlıklarını sadece hijyen kurallarına özen göstererek iyi beslememiz mümkündür. Bizim mutfağımız yoğurdu, peyniri, kefiri ve turşusuyla bu imkanları sağlamaktadır.

 

Yukarı Çık