WhatsApp
TR EN

İSHALLİ HASTALIKLAR

İSHALLİ HASTALIKLAR

İSHALLİ HASTALIKLAR

Çocuklarda görülen ishalli hastalıklar

1. Akut Gastro Enterit (AGE), özellikle yaşamın ilk 3 yılı olmak üzere çocukluk çağında çok sık görülen bir problemdir. Diyarenin (ishal) ciddiyeti kaybedilen su derecesi ile yakından ilişkilidir; kusma ciddi akut gastroenteritin dolaylı bir bulgusu olarak kabul edilmelidir ve tedavide dikkatli bir şekilde göz önüne alınmalıdır. İştah kaybı, ateş, kusma ve dışkıda müküs sıklıkla inatçı diyare ile ilişkilidir. Gelişmiş ülkelerde her zaman olmasa da genellikle hafif bir hastalıktır ve yaşamı yitirme nadir görülen bir sonuçtur. Ancak, gastroenterit önemli sayıda hastane yatışı ve yüksek maliyet oluşturmaktadır.

2. Gastroenteritin ciddiyeti yaştan ziyade mikrobun cinsi ile ilişkilidir ve en ciddi vakalardan rotavirüs sorumludur.

3. Su kayıpları, AGE’nin temel klinik özelliğidir ve genellikle hastalığın ciddiyetini yansıtır. Kilo kaybı, uzamış kılcal damar dolum zamanı, cilt gerginliği ve anormal solunum şekli vücudun su kaybını en iyi gösteren klinik bulgulardır.

4. Hastaneye yatış, damar yoluyla sıvı verilmesi gibi sadece hastanede uygulama gereksinimi olan çocuklarda düşünülmelidir.

5. Mikrobiyolojik testler genellikle gerekli değildir.

6. Vücut su kaybının düzeltilmesi temel tedavidir ve mümkün olduğu kadar kısa sürede gerçekleştirilmelidir. Ağız yoluyla sıvı tuz karışımları kullanılması çok etkilidir ve kısıtlama olmaksızın çocuk kusarsa bile sürekli verilmelidir.

7. Düzenli beslenme kesilmemelidir ve ilk sıvı desteğinden sonra düzenli beslenmeye devam edilmelidir. Vakaların büyük çoğunluğunda olağan formül mamalar (laktoz içeren) uygundur.

8. İlaçlar genellikler gerekli değildir. Ancak, seçilmiş probiyotikler, semptomların süresi ve yoğunluğunu azaltabilir. Diğer ilaçlar etkili olabilir, ama daha ileri araştırma gereklidir.

9. Antibiyotik tedavisi çoğu AGE vakasında gerekli değildir ve Salmenolla enfeksiyonu varlığında taşıyıcı durumu uyarabilir. Antibiyotik tedavisi esas olarak Şigellozis ve Campylobacter enfeksiyonunun erken safhasında etkilidir.

10. Rotavirüs aşılaması bütün çocuklar için önerilmektedir ve aşılamanın gastroenterit yükünü sürekli şekilde azaltması ve en duyarlı yaş gruplarında ciddi vakaların çoğunu önlemesi açısından önemlidir.

 

Yukarı Çık