WhatsApp
TR EN

HPV kanser yapar mı?

HPV kanser yapar mı?

HPV kanser yapar mı?

Human Papilloma Virus ( HPV) nedir?

Viruslar ancak canlı organizmaların hücreleri içinde çoğalabilen parçacıklardır. Hücre yapıları ve kendi metabolizmaları yoktur. Bu nedenle canlı olup olmadıkları dahi tartışma konusudur. Işık mikroskobu altında görülemeyecek kadar da küçüktürler. AIDS, Kuduz, Grip virus hastalıklarına örnektir. Virus hastalıklarını tedavi etmek hemen hemen mümkün değildir. Antibiyotikler etki etmezler ve viruslara karşı çok az sayıda ilaç mevcuttur.

HPV Human Papilloma Virus’un kısaltılmış adıdır. Birbirine çok benzerlik gösteren numaralandırılmış 100 civarında tipi mevcuttur. Bu viruslar siğil oluşturmakla bilinir. Bazı tipler elde, ayaklarda, yüzde veya cinsel organ dış derisinde siğil oluştururken bazı tipler rahim ağzına yerleşerek rahim ağzı kanseri oluşmasına yol açarlar. Örnek olarak:

Tip 2,7 genel deri siğilleri

Tip 1,2,4,63 ayakta siğiller

Tip 6,7,11,16,32 ağızda siğil

Tip 6,11 gırtlakta (ses telleri bölgesi) siğiller oluşturuken

Tip 16, 18, 31, 45 rahim ağzı kanserine yol açan tiplerdir. Bunlardan daha az riskli olmak üzere Tip 33,35,39,51,52,56,58,59 da rahim ağzı kanserinde rolü olan daha seyrek görülen tiplerdir.

Rahim ağzı kanserlerinin %90’ında Tip 16 ve 18 tesbit edilmiştir. 

HPV direkt temas yoluyla bulaşan bir virusdur. Cinsel bölgeyi enfekte eden viruslar en sık olarak cinsel temas ile bulaşır. Daha seyrek olarak da enfekte elin veya eşyanın cinsel bölgeye teması ile olur. Toplumda HPV ile bir şekilde teması olmuş birey sayısı erişkinler arasında %70’i bulmaktadır. Ancak böylesi yüksek orana rağmen rahim ağzı kanseri görülme sıklığının çok daha küçük olması hem enfekte olunan HPV tiplerinin her zaman kanser yapıcı tiplerden olmayıp hem de kişi HPV ile bulaştıktan sonra bağışıklık sisteminin bu enfeksiyonu kendiliğinden yenebilmesidir. HPV enfeksiyonu sonrası rahim ağzında gelişen kansere dönüşebilen hastalıklar CIN (cervical intraepitelial neoplazi) olarak adlandırılır. 

Korunmada kondomun (prezervatif) rolü kıstlıdır, çünkü ilişkide tüm cinsel bölgeyi kaplamaz. HPV erkeklerde sıklıkla penis, scrotum(torba), anus(makat) bölgesinde bulunur; doğumda annenin doğum kanalından bebeğe geçiş söz konusu olabilir.

Yukarı Çık