WhatsApp
TR EN

Hormonlu Ria (rahim içi araç, spiral)

Hormonlu Ria (rahim içi araç, spiral)

Hormonlu Ria (rahim içi araç, spiral)

Cinsel yaşam başlamadan önce gebeliği önleyici yöntemlerle ilgili bilgi almak, danışmak için gelen kadınların sayısı her geçen gün artıyor. Kadının yaşı, doğum yapıp/yapmaması, geçirdiği hastalıklar, sürekli kullandığı ilaçlar gibi pek çok ayrıntılı bilgiden sonra rutin muayenemizi yapıp, son 1 yıl içinde yapılmamışsa smear testi ( rahim ağzı kanserine yönelik tarama testi) , yaşa göre meme ultrasonu ve/veya mamografi yapıp, alternatifler konusunda ayrıntılı bilgi vererek kişiye en uygun korunma yöntemini seçiyoruz. Evet, ideal gebeliği önleyici yöntem henüz keşfedilmedi.

İlk kez 1993 te Finlandiya’da, 2000 yılında ülkemizde kullanıma sunulan ama maalesef henüz çok bilinmeyen bir korunma yönteminden söz etmek istiyorum .

Progesteron ( yumurta atıldıktan sonra yerinden salgılanan hormon) yüklenmiş rahim içi araç ( kısaca hormonlu ria diyelim ) pek çok kadın için uygun bir korunma yöntemidir. Uzun yıllardır ülkemizde de en sık kullanılan korunma yöntemlerinden biri olan bakırlı ria lar ile adet kanaması genellikle uzar ve artar. Bu durum kadınların ria kullanmayı bırakmasına neden olur. Hormonlu ria ile adet kanaması genellikle azalır hatta bazen bütünüyle kesilir. Üretkenlik çağındaki kadında bu da genellikle istenmeyen bir durumdur. Ama yeterince ayrıntılı bilgi verir, etki mekanizmasını güzelce anlatırsak hanımların pek çoğu bunu kabullenir hatta memnun olur. Özellikle de adet kanaması çok yoğun olup aktif yaşamı olan, sürekli kan kaybından dolayı kansızlık problemi yaşayan kadınlar.

Hormonlu ria nın çapı bakırlı ria dan büyüktür. Uygulaması daha ağrılı olabilir diye tercihen anestezi ile uygulanır. Aynı sebeple, uygulama için de genellikle adet dönemi tercih edilir. Uygulandıktan sonra rahim içine her gün çok düşük dozlarda progesteron hormonu salınır. Rahim ağzı salgısı koyulaşır bu spermlerin rahim içine ulaşmasını engeller. Rahim içini kaplayan doku incelir, bazı kadınlarda yumurtlama da baskılanır. Hormonlu ria gebeliği bu yollarla engeller.

Özellikle uygulamadan sonraki ilk 2-3 ayda, ara kanama ve lekelenmeler, adet kanamasının oldukça azalması, hatta kesilmesi, yeterince bilgilendirilmiş hastada sorun olmaz. Çünkü yumurtalık fonksiyonlarının değişmediğini bilen kadın rahattır.

Hormonlu ria koruyuculuk oranı oldukça iyi bir yöntemdir. Bir araştırmada 10.000 kadın 1 yıl boyunca hormonlu ria ile korunurken 16 gebelik oluşmuştur.

Kullanım süresi 5 yıldır, istenirse miadı dolan ria çekilip hemen yenisi uygulanabilir.
Erken düşük ve kürtajdan sonra hemen uygulanabilir, doğumdan sonra rahimin gebelik öncesi boyutlara dönmesi beklenir. Genellikle doğumdan 6 hafta sonra uygulanabilir. Emzirme döneminde güvenle kullanılır. Çıkarıldıktan sonra gebe kalmak isteyen kadınların % 80 i ilk 1 yılda gebe kalır.

Hormonlu ria, sadece gebeliği önleyici bir yöntem değildir. Bazı özel durumlarda bir tedavi yöntemidir. Yoğun adet kanamalarının azaltılmasında, basit endometriyal hiperplazi ( rahim içindeki dokunun kötü huylu olmayan kalınlaşması) tedavisinde ve menopoz döneminde kullanılan östrojen replasman tedavisinde , rahimi östrojen etkisinden korumak amacıyla, bir tedavi yöntemi olarak da kullanılır. Menopoza geçiş döneminde pek çok kadın uzun ve düzensiz kanamalar nedeniyle rahimini aldırmak zorunda kalırdı. Şu anda hormonlu ria sayesinde bu gerekçeyle yaptığımız ameliyat sayısı azaldı.

Dr.Kevser Ceylan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık