WhatsApp
TR EN

HİSTEROSKOPİ NEDİR?

HİSTEROSKOPİ NEDİR?

HİSTEROSKOPİ NEDİR?

HİSTEROSKOPİ NEDİR?

İnsan bedenine daha az hasar oluşturacak, daha kesin sonuç elde edecek ve daha çabuk iyileşmeyi sağlayacak ameliyat yöntemleri günümüzde giderek geliştirilmektedir. Endoskopik yöntemler buna örnek modern uygulamalardır. Histeroskop rahimin içindeki boşluğu görmek üzere geliştirilmiş, ucunda bir ışık kaynağı ve kamera bulunan ince bir borudur. Bu ince boru rahim ağzı kanalından geçirilerek rahim içindeki boşluğa ilerletilir ve bu boşlukta meydana gelen hastalıklara kesin teşhis konulması ve tedavisi mümkün olur.

 

KİMLERE YAPILIR?

Histeroskopi, nedeni tam olarak anlaşılamamış rahim kanamalarında, kanser şüphesinde, rahim duvarında zamanla meydana gelen polip, myom gibi tümöral oluşumların tanı ve tedavisinde, doğuştan meydana gelen rahime ait bazı yapısal bozukluklarda, septum gibi rahim boşluğunu bölen şekil bozukluklarında, doğum,düşük,kürtaj ve enfeksiyon gibi sebeplerle oluşan rahim içi yapışıklıklarının teşhis ve tedavisinde, en önemlisi de infertilite olarak adlandırdığımız çocuk sahibi olamayan çiftlerde rahimin iç yapısını değerlendirmede yaygın olarak kullanılmaktadır.

 

NASIL YAPILIR?

Bu işlem biri ameliyathanede, diğeri muayene odasında uygulanabilecek 2 şekilde yapılmaktadır. “Ofis Histeroskopi” çok ince bir boru olup, vaginal kanalı(rahim yolunu) açan muayene aleti yerleştirildikten sonra rahim ağzındaki ince delikten çok ağrılı olmayacak şekilde içeri ilerletilebilmektedir ve sadece durumu gözlemek, kesin tanı konulmak içindir. Diğeri “Cerrahi Histeroskopi” yaklaşık 1cm.kalınlıkta olup, içinden cerrahi aletlerin geçeceği bir boruyu da içerdiği için daha kalındır ve genel anestezi altında rahim ağzı genişletilerek yapılır.

 

RİSKLER NELERDİR?

En büyük risk rahimde zedelenme, rahim duvarında delinmedir %1-2 olasılıkta gerçekleşir; diğer riskler kanama, enfeksiyon sayılabilir. Nadiren işleme bağlı rahim boşluğunda yapışıklık oluşabilir.

Yukarı Çık