WhatsApp
TR EN

Hangi çay daha iyi ?

Hangi çay daha iyi ?

Hangi çay daha iyi ?

Hangi çay daha iyi ?

Gün içerisinde birçok besin tüketiyoruz. İçecekler de bunların büyük bir bölümünü oluşturuyor. Bunlardan en çok tercih edilen kuşkusuz çaylar oluyor. Peki, bu çayların sağlığımız için etkilerinin neler olduğunu biliyor muyuz?

Beyaz, yeşil ve siyah çay çeşitleri camellia sinensis bitkisinin yaprak ve tomurcuklarından elde edilir. Bu yapraklar arasındaki fark işlenme sırasındaki oksidasyon farkından dolayı ortaya çıkar.

Siyah çay diğer çaylara göre daha fazla işlenmektedir. İşlenirken bir oksidasyon işlemine maruz kalır. Böylece yapısı değişmektedir. Yeşil çay ise oksitlenmeye uğramamaktadır. Beyaz çay da yeşil çay gibi oksitlenme olmazken diğer çaylardan farklı olarak tomurcuklardan ve taze yapraklardan yapılmaktadır.

Siyah çay

Diğer çaylara göre oksitlenme oranı en yüksek çaylardan bir tanesidir, tamamen fermante bir üründür. En az antioksidan içeriğine sahip çay siyah çay olmakla birlikte kalbinize iyi gelir ve kolesterol düzeylerini düşürmeye yardımcı olabilir. Kafein miktarı diğer çaylara göre daha yüksek olduğu için, gün içerisinde enerji artışına yardımcı olur.

Taze, demlenmiş açık çay içmek kilo vermeyi olumsuz yönde etkilemez. Günlük tüketim miktarı 5-6 fincandır.

Yeşil çay

Yeşil çayda daha fazla bulunan polifenol dediğimiz doğal kimyasallar antioksidanca oldukça zengindir. Özellikle çayın içinde bulunan polifenolün bir çeşidi olan kateşin çok güçlü bir antioksidandır. Öyle ki yapılan bir çalışmada kateşinin C vitamininden 20 kat daha güçlü bir antioksidan olduğunu ortaya çıkarmıştır.

Chicago'nun MD Sonia Oyola Üniversitesi yeşil çayda bulunan polifenollerin, total ve LDL kolesterolünüzü düşürerek kardiyovasküler hastalık riskinizi azaltmakla beraber meme kanseri riskini de azaltabileceğini açıklamıştır.

Yağ yakımını hızlandırması ve metabolizma hızlandırması gibi özellikleri sayesinde ise zayıflama diyetlerinde sıklıkla yer verilir. Yeşil çay tüketme önerisi ise günde en fazla 3 fincandır.

Beyaz Çay

En az işlenmiş çay türüdür. Oksidasyona uğramadıkları için antioksidan olma özelliklerini korurlar. Bu yüzden de çoğu demlendiğinde suya renk vermez.

Beyaz çayın vücuttaki etkileri göz önünde tutulduğunda, zayıflama diyeti uygularken yağ yakımını hızlandırıp ödem atıcı özelliklerinden dolayı diyetteki etkinliği arttırılabilir. Beyaz veya yeşil çay içerken kateşin adı verilen antioksidanlar sayesinde kilo vermeye yardımcı olabiliyor . Aynı şekilde Oyola üniversitesi, diğer çaylarla karşılaştırıldığında, antibakteriyel, antifungal ve antiviral özelliklere sahip oldukları bilinen polifenollerin miktarının en fazla, beyaz çayda olduğunu belirtmiştir.

Tabi her şeyin ölçüsü olduğu gibi beyaz çay tüketmenin de ölçüsü, günde 2-3 fincan kadardır.

Çaylar kalorisiz içeceklerdir. Gün içerisinde iştah kontrolü yaparken bitki çayları güzel alternatif olabilmektedir. Ancak siyah, yeşil ya da beyaz çay fark etmeksizin hepsi vücudumuzda diüretik dediğimiz idrar söktürücü etkiye sahiptir. Bunun için, içtiğiniz çay kadar su tüketimine de özen gösteriniz. 1 bardak çay içtiğinizde 1 bardak su tüketmeye de çalışın.

 

 

 

 

Yukarı Çık