WhatsApp
TR EN

HAMİLELİK BELİRTİLERİ

HAMİLELİK BELİRTİLERİ

HAMİLELİK BELİRTİLERİ

Hamilelik belirtileri nelerdir, hamile olduğunuzu nasıl anlarsınız ?

 Adet gecikmesi ; düzenli adet gören, cinsel aktif kadınlarda adet gecikmesi olduğunda öncelikle gebelik akla gelmelidir.  Düzensiz adet gören kadınlarda (2-3 ayda bir adet)  gebeliğin diğer belirtileri konusunda daha dikkatli davranıp gebelik testi yaptırılarak gebelik netleştirmelidirler.

Hamileliğin 2. önemli belirtisi karın ve kasık ağrısıdır. Erken dönemlerinde karın alt bölgede sanki adet görecekmiş gibi ağrılar olup fakat bir şekilde adet görememe şeklinde tarif ederler. Daha sonraki dönemlerde ise ağrı karın alt bölgesinde künt bir şekilde  devam edebilir.

Hamileliğin 3. önemli belirtisi bulantı ve kusmadır. Özellikle sabahları olur. Yemek kokuları başta olmak üzere pek çok kokuya tahammülsüzlik oluşabilir. Kil, kül , kireç gibi gıda maddesi olmayan bazı maddeleri tüketme isteği görülebilir.

Hamileliğin 4. önemli belirtisi adet kanamasından farklı hafif vajinal  kanama olabilir.  Döllenme olduktan sonra gebelik ürününün rahim duvarına yapışması esnasında lekelenme tarzı kanama meydana gelebilir. Üstüne adet görme olarak tarif edilir ve hamileliğin önemli belirtilerinden bir tanesidir.

Hamileliğin 5. önemli belirtisi halsizlik ve yorgunluktur, artan hormonların etkisi ile özellikle progesteron hormonu etkisi ile ve tansiyonun da düşmesi ile beraber aşırı derecede yorgunluk ve halsizlik olabilir. Maalesef her kadın için gebelik sadece mutluluk ve sevinç ifade etmeyebilir.  Gebelik , doğum ve çocuğun bakımıyla ilgili pek çok konuyu düşünmek  stres kaynağı olabilir ve bu durumda duygusal iniş çıkışlar yaşanabilir.

Hamileliğin bir diğeri belirtisi vajinal akıntı. Hamilelikle beraber vajinal akıntı artabilir. Kötü koku, tahriş, kaşıntı gibi şikayetler olmadığı sürece vajinal akıntıya herhangi bir tedavi gerekmez. 

Hamileliğin 8. belirtisi idrar miktarında artma. İleriki haftalarda büyüyen rahimin mesaneye yaptığı baskıdan dolayı sık idrara gitme varken hamileliğin erken dönemlerinde artan metabolizma ile beraber  sık idrara gitme görülebilir.

Hamileliğin bir diğer belirtisi vücudun çeşitli yerlerinde meydana gelen renk değişiklikleridir. Bunlar karın çevresinde, koltuk altında, yüzde ve memede cilt renginde koyulaşma olabilir. Özellikle memelerde dolgunluk ve hassasiyette buna eşlik edebilir.

Bebek hareketlerinin hissedilmesi. Tabii ki hamileliğin erken dönemlerinde bebek hareketlerinin hissedilmesi gibi bir durum söz konusu değildir anne adayları oluşan bağırsak hareketlerini bebek hareketleri ile karşılaşabilirler.

Gebeliğin  kesin tanısı kanda gebelik hormonu ( b-hcg) bakarak ve ultrasonla görerek yapılır. 

Yukarı Çık