WhatsApp
TR EN

GRİP NEDİR? BELİRTİLERİ VE ÖNLEMLER

GRİP NEDİR? BELİRTİLERİ VE ÖNLEMLER

GRİP NEDİR? BELİRTİLERİ VE ÖNLEMLER

Grip hastalığı, nedenleri ve alınacak önlemler

Gribin belirtileri genel olarak ani başlayan ateş, halsizlik, kas ağrıları, öksürük, burun akıntısı, baş ağrısı ve boğaz ağrısıdır. Bu belirtilere nefes darlığı ve solunum yetmezliği eşlik edebilmektedir. Mevsimsel grip influenza virüsünün özelliğinden dolayı değişik bulgularla karşımıza çıkar. Her yıl yaşanan büyük salgınlardaki farklı belirtilerin olması doğası gereğidir. H1N1 salgınında bulantı, kusma, ishal gibi mide barsak sistemi yakınmaları çok sık olarak görülmüştür. Bazen ateş olmaksızın ağır solunum yetmezliği bulgularıyla hastalık başlayabilir. Fizik muayene bulgularımız boğazda kızarıklık ve hafif büyümüş boyun lenf bezleriyle sınırlı olabilmektedir. Komplikasyonlu durumlarda karmaşık bulgularla karşılaşmak olağandır.

Grip kendini bir haftada sınırlandırmaktadır. Gebeler, yeni doğum yapanlar, obez kişiler, kronik hastalığı olanlar ve 2 yaşından küçük çocuklar yüksek riskli guruplardır. Bu durumlarda daha dikkatli izlem gerekmektedir. Yaşamı tehlikeye sokan komplikasyonlar solunum sistemi ile ilgili olanlardır. Astım hastalarının mutlaka maskeyle korunması ve aşılanması çok önemlidir. Virus akciğerlerde Pnömoni’ye (Zatürre) yol açarsa akut solunum sıkıntısı belirtileri baş gösterir. İyileşmekte olan bir gripli kişinin tekrar ateşlenmesi, nefesinin daralması, balgamlı bir öksürük görülmesi ikincil bir bakteriyel pnömoniyi akla getirmelidir.

Grip bazen nörolojik belirtiler gösterebilmektedir. Ensalit, aseptik menenjit ve Guillain Barre dediğimiz ilerleyici felç rastlanabilmektedir. Böbrek ve kalp yetmezliği vakaları da bildirilmiştir. Mortalite yani kayıp oranları yüz bin vakada 1,5 ile 16 arasındadır.

Tedavi genellikle destek tedavi ve istirahattır. Antiviral ilaçlar riskli gruplar için tercih edilmelidir. Sık sık el yıkama, hapşırma ve öksürük sırasında mendil kullanılması, yüz maskeleri etkili koruma sağlar. Başta yüksek riskli gruplar olmak üzere grip aşılaması önemli oranda işgücü ve ekonomik kayıpları azaltacaktır.

Yukarı Çık