WhatsApp
TR EN

GIDALARIMIZI NASIL VE NE ŞEKİLDE TÜKETELİM?

GIDALARIMIZI NASIL VE NE ŞEKİLDE TÜKETELİM?

GIDALARIMIZI NASIL VE NE ŞEKİLDE TÜKETELİM?

GIDALARIMIZI NASIL VE NE ŞEKİLDE TÜKETELİM?

Temiz, taze, organik, yerel, mevsimsel gıdaları tercih edelim. Ne zaman nasıl tüketeceğimiz sağlıklı sindirim için son derece önemlidir. Sıcak,tuzlu,hızlı tüketmemek gerekir. Çiğ ve az pişmiş gıdalar tercih edilmelidir. Bu tür gıdalar yeterli vitamin ve antioksidan bakımından zengindir. Yüksek ısıda uzun süre pişirilmiş gıdalar,işlem görmüş gıdalar vitamin-mineral ve enzimlerini kaybettiği için bu besinler ölü,kof,boş gıdalardır. Sindirim sistemi için ağır bir yük oluşturur. Bu tür gıdaların sindirimi zordur. Enerji gerektirir. Yemekten sonra yorgunluğa yol açar. Hiç bir yararı yoktur. Beslenmemizin %70'i çiğ sebze ve meyvelerden oluşmalıdır.

Yemekler yavaş yavaş yenmeli, iyi çiğnenmelidir. Lokmalar küçük olmalı, büyük lokmalar iyi çiğnenemez. Sebze ve meyvelerin besinleri bırakmaları için kırılması gerekir. Katı duvarları vardır. İyi çiğnenince ancak ince duvarları kırılır. Mikro besin açığa çıkar. Bu arada ağızdaki tükürük enzimleri de açığa çıkarak faaliyete geçer. İyi bir sindirimin şartı iyi çiğnenmesidir. Sindirim ağızdan başlar, iyi çiğnenmezse bağırsaklardan olduğu gibi dışarı atılır.

Yemekler yavaş yavaş yenmeli, yemek sırasında acele etmek yemeklerin soğumadan çok sıcak tüketilmesine yol açar, bu da yemek borusunda travmaya dolayısıyla mide ve yemek borusu kanserine sebep olur. Bilhassa çorba içerken dikkat edilmelidir. Sıcak olmamalı, çayı sıcak içmemeli, füme-salamura-konserve ve tuzlu gıdalar tüketilmemelidir. Bu tür gıdalar beslenme açısından sakıncalıdır. Kansere zemin açabilirler.

Yemeklerden sonra tatlı zararlıdır. Rafine şeker içeren gıdalar her zaman zararlıdır. Ama tahin,meyva gibi besinler normalde faydalı gıdalar olsa bile yemek ile birlikte veya hemen sonra yenmesi sindirim açısından son derece zararlıdır. Fazla karıştırmamak gereklidir. Uygun şekilde kombine etmek gerekir.

Neyin ne ile ne kadar zaman sonra tüketilmesi gerektiği önemlidir.

Yoğun hayvansal gıdalar (protein),nişastalı karbonhidrat ile birlikte yenmemelidir. Örneğin biftek veya hamburgerin yanında patates tüketilmemelidir.Hayvansal proteinler bir arada tüketilmemelidir. Et,peynir,yumurta / et,yumurta,süt gibi.

Sebzeler ve yeşillikler her türlü gıda ile tüketilebilir, mesela et yemeği yanında parçalar haline hafifçe ısıtılmış domates son derece sağlıklı bir alternatiftir. Likopen güçlü bir antioksidandır. Domatesde bol likopen vardır. Isıtılınca miktarı artar. Kollajen miktarını da artıtır.

Yemekler ile beraber çay,kola,kahve tüketilmemelidir. Kafein içeren bu tür içecekler mide salgılarına zarar verdiği gibi sindirimi zorlaştırır.

Yemeklerde fazla su içilmemelidir. Öğün sırasında fazla su tüketilirse tükrük ve mide salgıları sulanır, sindirim ise yavaşlar. Öğünlerde değil öğün aralarında bol miktarda su içmek sindirimi kolaylaştırır. Vücut günde bir bardak su üretmektedir. Su da ayrıca besin maddesi olarak kabul edildiği için günde en az iki litre suyu dışardan almamız gerekir. Sebze ve meyvelerin %90 ı su içerir. Pişmiş gıdalar ise susuzdur, bunlardan aldığımız su miktarı dışardan saf olarak alacağımız suyun yerine geçmez.

 

Yukarı Çık