WhatsApp
TR EN

Gebelikten Korunma Yöntemleri

Gebelikten Korunma Yöntemleri

Gebelikten Korunma Yöntemleri

Oral kontraseptiv ( doğum kontrol hapı), bir doktor gözetiminde, hastanın muayenesinin yapılıp değerlendirilmesinden sonra kullanılmalıdır. Çünkü çok değişik etkileri olan farklı haplar vardır. Hastanın özelliklerine bakıp hastaya uygun olan ilacı vermek en doğrusudur. Bir kadının çok memnun olduğu bir hap başka bir kadın tarafından yan etkileri dolayısıyla tercih edilmeyebilir.

Spiral rahim içine yerleştirilen bir araçtır ve istenmeyen gebelikleri engellemekte yüksek etkinliğe sahip bir doğum kontrol yöntemidir. Spiral, dünya genelinde aile planlaması açısından çok önemli bir yere sahiptir. Halk arasında SPİRAL olarak adlandırılan rahim içi araç , enfeksiyonlara yatkınlığı artırmasına rağmen Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından en güvenli ve etkili doğum kontrol yöntemlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Günümüzde kullanılan spirallerlerin kullanım süreleri değişkendir. Üretici firmalar 3 yıl ile 8 yıl arasında değişen kullanım süreleri belirtmektedir. Düzenli jinekolog kontrolleri yapıldığı sürece 10 yıla kadar sorunsuz kullanılabilmektedir. Piyasada değişik marka ve yapılarda pek çok RİA bulunmaktadır. Bunların hepsi yurtdışından çeşitli ülkelerden ithal edilmektedir. RİA'ların hemen hepsinde polietilen gövde üzerinde baryum sülfat kaplıdır, böylece röntgen filmlerinde görülebilir. Spiralin alt ucunda genellikle bir halkaya spiralin ipi bağlıdır. RİA çıkartılmak istendiğinde bu ipten çekilerek  alınır.

Ertesigün hapı olarak bilinen , piyasaya verilen ilaçlardan NORLEVO 2 tabletlik blister ambalajlarda bulunmaktadır. Her bir tablet etken madde olarak 750 mcg levonorgestrel içerir. Levonorgestrel'in ilişki fertilizasyon (döllenme) olasılığının en yüksek olduğu preovulatuar dönemde ovulasyonu (yumurtanın çatlamasını) engelleyerek , döllenmeyi (fertilizasyonu) önlediği düşünülmektedir. Aynı zamanda implantasyonun (embryonun rahime yapışmasını) önlenmesi de olasıdır. İmplantasyon başladıktan sonra etkisi yoktur. Klinik çalışmalar Norlevo'nun % 85 gebeliği önlediğini göstermektedir. İlişkiden sonra geçen zamana bağlı olarak etkinlik azalır. (24 saatte % 95,24-48 saatte % 85, 48-72 saatte % 58), 72 saatten sonraki etkinlik bilinmemektedir.

 

Yukarı Çık