WhatsApp
TR EN

GEBELİKTE YOLCULUK

GEBELİKTE YOLCULUK

GEBELİKTE YOLCULUK

Anne adaylarının gebelik süresince iş ya da tatil amaçlı birçok defa yolculuk yapması gerekebiliyor. Genel olarak bakıldığında erken gebelik döneminde düşük tehdidi, ilerleyen haftalarda erken doğum tehdidi, eşin önde gelmesi vb özel problemler yoksa gebelik sırasında kara, deniz ve hava yolculuğu güvenlidir. Yine da planladığınız yolculukla ilgili, sizi takip eden hekiminizle özel görüşmenizde fayda vardır.

İşte Dikkat Etmeniz Gerekenler

Gebeliğin ilk haftalarında sıkça yaşanılan bulantı/ kusma şikayeti yolculukta daha da artabilir. Genellikle anne adayları bu sıkıntıları için ilaç kullanmamaya çalışırlar. Yolculukta hekiminizin önerisiyle kullanabileceğiniz bulantı önleyici ilaçlar konforunuzu artıracaktır.

Gebelikte idrar torbanız bası altında kaldığı için sık idrara çıkma ihtiyacı olur. Bu yüzden yolculuğa başlamadan önce mutlaka tuvaletinizi yapınız. Yolculuk sırasında da idrarınız gelsin veya gelmesin mola yerlerinde mesanenizi boşaltınız. İdrarınızı uzun süreli tutmanız idrar yolu enfeksiyonlarına zemin hazırlayabilir. Tuvalet ihtiyacını düşünerek sıvı alımını kısıtlamak yanlış bir davranış olacaktır. Özellikte sıcak mevsimde terle sıvı kaybı arttığı için bol su tüketmeye dikkat edin. Çok sayıda insanın kullandığı tuvaletleri kullanmak zorunda kalacağınız için yanınızda mutlaka bolca ıslak mendil bulundurun. Varsa alaturka tuvalet kullanın, yoksa klozetin temas edeceğiniz kısmını kullanmadan önce ıslak mendille güzelce temizleyin. Islak mendilin yanında birkaç tek kullanımlık eldiven bulundurmak ve temizlik yaparken kullanmak harika bir fikirdir.

Yolculuklarda tüketeceğiniz su ve gıdaların temiz ve hijyenik hazırlanmış olması çok önemli. Besin zehirlenmesi yaşamak istemeyeceğiniz bir tecrübedir. Gerekirse yolculuk boyu tüketeceğiniz gıdaları kendiniz hazırlayın.

Yolculuk sırasında uzun süre hareketsiz kalmak bacaklarınızdaki kan dolaşımını olumsuz yönde etkileyerek ayak ve bileklerde şişmelere neden olabilir. Yine uzun süren hareketsizlik özellikle bacak damarlarında damarı tıkayıcı pıhtı oluşumu için risk faktörüdür. Bu nedenle, oturduğunuz yerde ayak bileğinizi ve bacağınızı çalıştıracak egzersizler yapabilirsiniz. Uzun süreli yolculuklarda her 1.5-2 saatte bir mola ve küçük bir yürüyüş kan dolaşımınızı hızlandırır. Belirgin varisleri olan anne adayları yolculuklarda varis çorabı kullanabilir. Yolculuk için rahat edebileceğiniz bol kesimli, terinizi emecek, pamuklu giysi ve rahat ayakkabılarınızı seçin. Dar kesimli pantolonlar ile sentetik giysilerinizden uzak durmalısınız. Bu sizi mantar enfeksiyonlarından da bir ölçüde koruyacaktır.

Seyahate çıkmadan önce gerekli olabilecek ve hamilelikte güvenli bir şekilde kullanabileceğiniz ilaçların bir listesini doktorunuzdan isteyin ve bunları mutlaka yanınızda bulundurun. Doktorunuzun haberi ve onayı olmadan hiç bir ilacı kullanmayın, hiçbir aşı yaptırmayın.

Uçak yolculuğuna gebeliğin 34. haftasına kadar izin veriliyor. Bu konuda yapılacak yolculuğun uzunluğuna göre değişikler olabilir. Mutlaka doktorunuza danışın ve yolculuğun öncesinde doktorunuzun hazırladığı ‘uçak yolculuğu yapabilir ‘ raporu yanınızda olsun. Yolculukta boyun ve sırtınız için küçük yastıklar bulundurmak ta konforunuzu artıracaktır. Yolculuklarınızın hep güzel nedenlerle olması ve sizi mutlu etmesi dileği ile...

Dr.Kevser Ceylan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık