WhatsApp
TR EN

GEBELİKTE SAĞLIKLI BEBEK İÇİN BESLENME NASIL OLMALIDIR?

GEBELİKTE SAĞLIKLI BEBEK İÇİN BESLENME NASIL OLMALIDIR?

GEBELİKTE SAĞLIKLI BEBEK İÇİN BESLENME NASIL OLMALIDIR?

Sevgili anne adayları gebeliğiniz sırasında bebeğinizin tek besin kaynağı sizsiniz. Bu yüzden gebelik boyunca bu bilinçle beslenmelisiniz. Sadece sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek için değil, aynı zamanda ilerde de sağlıklı bir yetişkin olunmasında anne adaylarına ciddi sorumluluklar düşmektedir. Çünkü yetişkin insanların pek çok hastalığının oluşumu anne karnındaki süreçten etkilenmektedir.

Gebeliğinizi öğrendiğinizde etrafınızdan ‘’artık iki kişisin, iki kişilik yemelisiniz’’ sözünü duyabilirsiniz. Hayır iki kişiymişsiniz gibi çok yemek düşüncesi doğru değil. Çünkü gebelik öncesi gündelik hayatınızda gerekli kalori ihtiyacınız gebeliğiniz sırasında sadece yaklaşık 300 kalori kadar artmaktadır. Bu da fazladan alacağınız mesela 1-2 bardak süt ile karşılanabilir bir miktardır. Yani gebelik öncesi beslenmenize 1-2 bardak süt eklerseniz ihtiyacınız olan kaloriyi temin etmiş olursunuz. Gebelikte asıl önemli olan yiyeceğinizin miktarını arttırmaktan ziyade beslenmenizin içeriğine dikkat etmenizdir. Gündelik hayatta çoğumuz besin içeriğine dikkat etmeden canımız ne isterse ve ne bulursak onu tüketiyoruz. İşte gebelikte can alıcı nokta bu: Besin içeriklerine dikkat!!!

Gebelikte dengeli ve çeşitli beslenmek önemlidir. Amaç doğal, taze ve bol çeşitli besinleri tüketmek olmalıdır. Gebe kaldığınızı anladığınızda ya da gebeliğe karar verdiğinizde beslenmenizdeki doğru ve yanlışları gözden geçirmelisiniz.

Gebelikte beslenmede dikkat edilmesi gereken temel noktaları şöyle özetleyebiliriz:

Bebek için temel yapı taşlarından biri kalsiyumdur. Gebeliğin 8.haftasında oluşmaya başlayan kemik ve dişlerin gelişimi için gereklidir. Gebelik öncesi döneme göre kalsiyum alımını iki kat arttırmalısınız. Bu amaçla süt ve süt ürünlerinin tüketimine özen gösterilmelidir.

Hem gebelik nedeniyle artan kanınıza yeterli oksijen temini için hem de bebeğin doğumdan sonra kullanacağı demirin depolanması için fazladan demir ihtiyacı doğmaktadır. Bu yüzden kırmızı ete beslenme programınızda yer vermelisiniz. Kırmızı et gibi hayvansal gıdalardaki demir, sebze ve kuru meyvelerde olandan daha iyi emilmektedir.

Besin içeriğini çeşitlendirirken tüm hücrelerin yapımında görevli olan protein ihtiyacı nedeniyle balık, et, yumurta, kuru baklagillere özellikle yer verilmelidir. Mesela omega-3 ihtiyacını karşılamak için haftada 2 kez balık tüketimine dikkat edilmelidir. Omega-3 beyin oluşumu ve gelişimi, görmeyi sağlayan retinanın gelişimi, sinir sisteminin gelişiminde rol oynamaktadır. Bağışıklık sistemi için ve demirin bağırsaklardan emilimini kolaylaştırdığından C vitamini içeren besinler önemlidir. Dengeli besleniyorsanız ve bol taze gıda alıyorsanız gerekli diğer vitamin ve mineralleri yeterince alıyorsunuz demektir.

Beslenmenizin yetersiz kaldığı bazı durumlarda ise hekiminizin tavsiyeleri doğrultusunda gerekirse kalsiyum, demir, omega-3 ve vitamin-mineral desteği için takviye amaçlı ilaçlar alabilirsiniz.

Gebelikte artan bazı hormonların etkisiyle sık görülen kabızlığı önlemek için günlük beslenmede lifli (posalı) yiyeceklere ağırlık verilmelidir. Sebze ve meyveler lif açısından zengindir. Kepekli besinler de lif içerir, ama diğer bazı besinlerin emilimini bozduğundan fazla tüketilmemelidir.

Nasıl ki aldığınız besinler bebeğin eşi diye bilinen plasenta aracılığıyla bebeğinize geçiyorsa, tükettiğiniz gıdalardaki zararlı olabilecek maddeler de bebeğinize geçmektedir. Bu yüzden işlenmiş ürünlerden olabildiğince uzak durmak gerekir. Çünkü bu tür ürünler koruyucu, tatlandırıcı ve renklendirici yapay maddeler içermektedirler. Kahve, çay, kakao gibi kafeinli içeceklerin sindirim sisteminize olumsuz etkileri olabileceğinden gebelik boyunca tüketmemeye dikkat edin, mutlaka tüketecekseniz günde üç fincanı geçmeyin. Kek, bisküvi, reçel, meşrubat gibi şekerli yiyecek ve içeceklerde temel besin maddeleri azdır ve gereksiz kilo almanıza neden olur. Tüm bu gıdalardan olabildiğince uzak kalmanızı önersek da bazen canınız isteyebilir. Biliyorsunuz halk arasında, gebeyken canınızın istediği şeyi yemezseniz bebeğin bir yerinde eksiklik olacağına dair bir inanış vardır. Tabii ki bu doğru değil, ama yine de canınız istediyse psikolojik tatmin için abartmadan uygun miktarda tüketebilirsiniz. Beslenmenize dikkat edin derken yediklerinizi gram gram hesaplayarak gebelik sürecini can sıkıcı bir hale sokmanızdan bahsetmiyoruz, ama bebek hareket etsin diye her gün kutu kutu çikolata da yemeyin lütfen!!!

Her şey sağlıklı gelecek nesiller için…

Dr.Havva Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık