WhatsApp
TR EN

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelikte İlaç Kullanımı

Gebelikte ilaç kullanımı.

Bazı anne adayları gebelikte hiç ilaç kullanılamayacağını zannederken, bazı anne adayları da gebelikle ilgili her şikayetin ilaçla çözümlenmesini beklerler. Bu konuda da orta yolu bulmak ise biz hekimlere düşüyor.

Aslında bu konuya gebelik öncesi dönemden başlamalıyız. Korunmayı bırakıp, gebelik planlayan her kadın herhangi bir sebeple muayene olup, hekimi tarafından kendisine reçete yazılırken mutlaka korunmadığını ve henüz kendisi farkında olmasa bile gebelik olabileceğini söyleyip tedavisinin buna göre düzenlenmesini istemelidir. Gebeliği fark etmeniz için adetinizin gecikmesini beklemek durumundasınız. İşte bu dönemde bilinçsizce kullanılan bazı ilaçlar gebelik açısından öyle risklidir ki istediğiniz bir gebeliği sonlandırmanız önerilebilir size. Hele Epilepsi (Sara), Diyabet (Şeker hastalığı), Hipertansiyon vb. sürekli ilaç kullanmanızı gerektiren bir hastalığınız varsa gebelik düşündüğünüzde mutlaka bu hastalıklarınızı takip eden hekiminizle görüşüp “Gebelik planlıyorum bu ilaçlara devam edebilir miyim, ilaçlarımın değiştirilmesi gerekir mi?”diye danışmalısınız.

Bazen hastalar gebelikte kullanılmasında sakınca olmadığı halde, gebeliği fark etmeden kullandıkları ilaçların yan etkilerinden korkarak gelirler bize. Her ilaç için Dünya Sağlık Örgütü’nün belirlediği bir gebelikte kullanım kategorisi vardır. Genellikle ilaç prospektüslerinde bu konuda bilgi vardır. Yani her ilaç kullanımı riskli değildir, gebelik sonlandırmayı gerektirmez.

Gebelikte kullanılan Folik Asit, Demir, B12 vitamini, D vitamini, Kalsiyum, Magnezyum gibi vitamin ve minerallerin gerektiğinde ve uygun dozlarda kullanımı gebelik açısından sakıncalı değildir.

Gereksiz ilaç kullanımı sadece gebelik döneminde değil, yaşam boyu yanlıştır. Ama gerekiyorsa gebelik döneminde bile gönül rahatlığı ile kullanılabilecek antibiyotik, ağrı kesici vb. ilaçlar vardır. Başka uzmanlık alanında çalışan hekimler de gebelikte kullanılabilecek/kullanılamayacak ilaçlar hakkında bilgi sahibidir. Siz yeter ki gebe olduğunuzu söyleyin. (Gebeliğin erken dönemleri için) Yine de içiniz rahat etmezse kadın doğum hekiminize danışın.

Hekiminiz size herhangi bir ilaç önerdiğinde, “Gerçekten gerekli mi?”, “Sakıncalı olabilir mi?”, “Nasıl kullanmalıyım?”, “Yan etkileri nelerdir ?’’ gibi sorularınızı hekiminizle mutlaka konuşun. Bir yan etkisi olduğunu düşündüğünüzde hekiminize ulaşın, probleminizi anlatın, çözüm için önerilerini dinleyin. Belki yan etki sandığınız şey problem değildir, düzelecektir. Ya da gerçekten sorun varsa hekiminiz ilaç değiştirmeyi düşünecektir. Örneğin gebelik döneminizde idrar yolu enfeksiyonu yaşıyorsunuz, hekiminiz size uygun bir antibiyotik önerdi. Yan etkisi olduğunu düşünerek ilacı bıraktınız. Tedavi edilmemiş idrar yolu enfeksiyonları erken doğumun nedenlerinden biridir. Bu şekilde davranarak bebeğinize ve kendinize zarar vermiş olursunuz.

Gebelikte ve yaşam boyu ilaç sadece hekim önerisiyle kullanılmalıdır, arkadaş, eş/dost tavsiyesiyle değil.

Dr.Kevser Ceylan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık