WhatsApp
TR EN

GEBELİKTE HEKİMİNİZLE RANDEVU ZAMANLARINIZ

GEBELİKTE HEKİMİNİZLE RANDEVU ZAMANLARINIZ

GEBELİKTE HEKİMİNİZLE RANDEVU ZAMANLARINIZ

Gebesiniz!!! Kadın-doğum hekiminizle ne zaman ve niçin görüşmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Belki bekliyordunuz, belki de sürpriz oldu ve bir bebek hayatınıza katılmak üzere ‘’ben geliyorum’’ dediğinde yeni anne-baba adayı olarak ilk heyecan başladı. Tüm anne-baba adayları 9 ay 10 günlük sürecin sonunda sağlıklı bir bebek dilerken anne için de bu sürecin sorunsuz geçmesini beklerler. İşte burada ailenize katılacak olan kadın-doğum hekimi size bu süreci en sorunsuz ve keyifli tamamlamanızda yardımcı olacak kişidir.

Bu yazıda sizlere gebelikte en önemli ve mutlaka gerekli olan muayene dönemleri yazacağım.
Gebelik nedeniyle kadın-doğum hekiminize gittiğiniz ilk muayenede gerçekten gebe misiniz, gebe iseniz rahim içinde bir gebelik mi, bebek oluşmuş mu, kalp atışı başlamış mı… gibi sorulara cevap vermek amacıyla yapılacak ultrasonografi önemlidir. Burada gebelik dışında, aynı zamanda kadının rahim ve yumurtalıklarında ek sorun olup olmadığına da bakılmaktadır. Bu muayenede henüz gebelik çok küçük olduğu için vajinal yolla yapılacak ultrasografi karından yapılacak ultrasografik değerlendirmeye göre çok daha net ve erken bilgi verecektir. Sanıldığı gibi vajinal ultrasonografi düşük riskine neden olan bir muayene asla değildir. Hatta gebelik öncesinde yakın zamanda jinekolojik muayene (kadın sağlığı ve hastalıkları ile ilgili muayene) olmamışsanız, gebeliğin başındaki bu muayenede ultrasonografi dışında jinekolojik muayenenizin yapılması ve son 1 yıl içinde alınmamışsa smear testinizin (rahim ağzı kanser tarama testi) alınması son derece önemlidir. Ancak özellikle ülkemizde yanlış yerleşmiş bilgiler nedeniyle çoğu gebe bu muayeneyi kabul etmemektedir, oysa kadının kendi sağlığı ve dolayısıyla gelecek olan bebeği açısından öylesine mühim ki…

Eveeeet artık bebeğin geleceği bir uzman tarafından onaylandı. Şimdi sıra anne adayının gebeliğini sağlıklı geçirmesi açısından bazı testlerin yapılmasında. Bunlar kansızlık var mı, idrar yollarında şikayetiniz olmasa bile bir enfeksiyon var mı, kan şekeriniz normal mi, guatr beziniz normal çalışıyor mu sorularına cevap aramak için yapılması gereken rutin testler. Gerekiyorsa hekiminiz ayrıca size özel testler isteyecektir. Bunlara ek olarak sizin için olduğu kadar bebeğinize geçme ihtimali nedeniyle önemli olan bazı enfeksiyonları taşıyıp taşımadığınızı öğrenmek gerekir (hepatit B, toxoplazma, rubella….)

Bu ilk muayenede gebelikte kullanmanız gereken folik asit, kan değerlerinize göre demir takviyesi, beslenme durumunuza göre kalsiyum, balık yağı tabletleri ve gebelikte sık beklenen bazı şikayet durumlarında kullanabileceğiniz ağrı kesici, mide rahatsızlıkları için tabletler hakkında bilgi verilecektir. Ancak unutulmaması gereken en önemli notlardan biri, gebelikte gerekmedikçe ilaç kullanılmaması gerektiğidir.

Küçük bir hatırlatma; gebe kalmadan önce gebeliğe hazırlık amacıyla hekiminizle görüşüp bazı tetkikleri yaptırmışsanız ve bunların üzerinden uzun süre geçmemişse, gebeliğin ilk muayenesinde biraz önce anlattığımız testlerden bazılarını hekiminiz tekrar istemeyecektir.
Kadın-doğum hekiminizle görüşmeniz gereken 2.önemli dönem gebeliğinizin 12. haftasıdır. (Gebelik haftası düzenli adet gören kadınlarda son adetin ilk gününden hesaplanır, düzensiz görüyorsanız hekiminiz ilk muayenede size bu konuda nasıl hesaplama yapacağınızı açıklayacaktır) Bu haftada ultrasonografi ile bebeğinizin ense kalınlığı ölçümü yapılacak. Ense kalınlığı ölçümü, bazı hastalıklar (down sendromu, kalp ve iskelet hastalıkları…) açısından uyarıcı değere sahiptir. Bu ölçüm ile birlikte ayrıca bebeğinizde down sendromu riskinin ne kadar olduğunu belirlemek için anne kanından bakılan ikili tarama testi bu muayenede size anlatılacak.

Bebeğinizin hekiminizle 3.önemli randevusu 16-20. hafta arasında. Çünkü bu dönemde bebeğiniz artık organlarını tamamlayarak küçük bir insan oldu. Şimdi onun vücudunda herhangi bir anormallik olup olmadığını öğrenmenin zamanı. Ultrasonografi ile detaylı organ incelemesi dışında yine bu dönemde de hekiminiz size ikili tarama testinin benzeri üçlü ve dörtlü tarama testlerinden bahsedecek. Bu muayeneniz sonrasında hekiminiz gerekli görürse 22-23. haftada bebeğinizin kalp değerlendirmesi için size tekrar randevu verebilir. Çünkü kalbi bu haftalarda üst düzeyde değerlendirmek mümkündür. Tüm bu muayenelerin sonunda hekiminiz bebeğiniz ile ilgili her şey yolunda demişse, bu söylem ‘’%70-85 oranında anormallikler ekarte edilmiş’’ anlamına gelmektedir.

Bundan sonraki aylarda artık bebeğiniz oluşmuş olan organlarının fonksiyon kazanması ve gelişmesi için çalışacaktır. Bu süreçte de sonradan gelişebilecek bazı anormallikler vardır, bu nedenle gebeliğin kalan dönemlerinde de ultrasonografi için hekiminiz belirli zamanları size söyleyecektir.
Annenin kendisi için rutin yapılacak testlerden biri de gebeliğin 6. ayında şeker yükleme testidir. Ayrıca 3 ayda bir kan sayımı ve ayda bir idrar tetkiki tekrarı istenebilir. Yine her muayenenizde gebeliğinizi sağlıklı tamamlamak için tansiyon ve kilo takipleriniz çok önemli.

Gebeliğin son ayına gelince; artık bebeğinizin doğum şeklini belirlemek için hekiminizin gerekli muayeneleri yapma zamanı. Vajinal ya da sezaryen ile doğum, vajinal doğumda epidural (ağrısız doğum) seçeneği, sezaryende genel anestezi ya da spinal, epidural anestezi tercihi… bunlar bu ayda hekiminiz ile birlikte karar vereceğiniz can alıcı konular.

Size bu aktardıklarım gebeliğin hekiminizle görüşmeniz açısından vazgeçilmez dönemleri. Ancak bunun dışındaki muayeneleriniz normal koşullarda ayda bir, son aylarda daha sık olarak önerilmekle beraber hekiminizin size özel tavsiyelerini dikkate almalısınız.

Tabii ki, son ve kaçınılmaz randevunuz doğum zamanı!!! Çünkü 9 ay 10 gün (kalıplaşmış olduğu için 9 ay 10 gün desek te siz de biliyorsunuz ki, her bebek bu sürede doğmak zorunda değil) boyunca ailenizin bir parçası olarak kabul ettiğiniz hekiminiz bebeğinizle tanışmanız için sizin yanınızda olacak en büyük yardımcınızdır.
Bebek bekleyen ya da planlayan ailelere keyifli bir gebelik, kolay doğum ve sağlıklı bir bebek dileğiyle…

Dr.Havva Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık