WhatsApp
TR EN

Gebelikte bulantı ve kusma

Gebelikte bulantı ve kusma

Gebelikte bulantı ve kusma

Gebeliğin ilk ayları bazı gebelerde sıkıntılı geçebilmektedir. Bu sıkıntıların en başında da bulantı, kusma şikayetleri gelmektedir. Gebelerin yüzde 70’ini etkileyen bu problemin nedeni genellikle gebelik hormonlarının yükselmesi olarak kabul edilir. Gebeliğin 6.haftasından itibaren nadiren daha erken başlayan bulantı-kusma genellikle 14-16.haftada sonlanmaktadır. Yani gebeliğin ilk üç ayında yaşanan bir sıkıntıdır. Nadiren gebeliğin ilerleyen aylarına kadar devam edebilmektedir.

Gebelikteki bulantı, kusma durumunda neler yapılabilir?

Herhangi bir tedavi ile bulantı, kusmayı tamamen kesmek neredeyse mümkün değil. Bir problemi ortadan kaldırmak için problemin nedenini ortadan kaldırmak gerekir. Oysa bulantı, kusmanın nedeninin gebeliğin ilk aylarında hızla yükselen hormon düzeyleri olduğu kabul edilirse ve bunu da ortadan kaldıramayacağımıza göre bu sıkıntılı durumu tamamen tedavi etmek mümkün olamamaktadır. Burada hedef bulantı, kusmayı en aza indirebilmek ve bu sıkıntıdan en az etkilenecek şekilde üç ayı tamamlamaktır.

Gebeliğinizi takip eden hekiminizle görüşerek sizin için uygun önerileri aldıktan sonra kendi bedeninizi tanımaya çalışın. Burada kendi kendinizin doktoru olmalısınız ve ne zaman, nasıl ve ne yerseniz daha az bulantı, kusma olduğunu bulmalısınız. Bunları yaparken bazı temel bilgiler şöyle sıralanabilir:

Az az ve sık sık yemek bulantıyı azaltır. Burada amaç mideyi tamamen doldurmaktan ya da tamamen boş bırakmaktan kaçınmaktır. Çünkü midenin uzun süre boş kalması veya midenin fazla doldurulması bulantıyı tetikler. Bu yüzden sıvı tüketimi de yemek sırasında fazla olmamalıdır.

Sabah bulantılarında ana sebebin uzun bir gece uykusundan sonra kan şekerindeki düşüş ve belki gebelik hormonlarının mideyi tahriş etkisinin olabileceği düşülmektedir. Bu yüzden sabah uyandığınızda yataktan çıkmadan 15 dakika önce yatağınızın başucunuzda hazır bulunduracağınız kraker, galeta gibi kuru gıdalardan bir miktar atıştırmanız sabah bulantınızı azaltabilir. Yine sabah ilk kalktığınızda yataktan çıkmadan önce biraz su ya da çok demli olmayan bir çay içiminin sizde faydası olup olmayacağını deneyebilirsiniz.

Bulantıyı tetikleyen kızarmış yiyecekler ve kahveden uzak durmalısınız. Araba, çalışma masası ya da el çantanızda küçük atıştırmalıklar ya da kraker gibi şeyler bulundurmalısınız.

Bazı gebelerde koku hassasiyeti gelişir ve bazı kokular da bulantıyı tetikler. Mümkün olduğunca koku veren gıdalardan kaçınmak faydalı olacaktır.

Gebelikte besin içeriklerine dikkat edilmesini önermekteyiz, ancak ilk üç ayda bulantı, kusmanız varsa gerekli olan besin değeri yüksek gıdaların tüketimi mümkün olamayabilir. Bu durumda kendinizi çok zorlamayın. Bulantı süreci bitene kadar ne yiyebiliyorsanız onları tüketin. Aksi takdirde bazı gıdalardan tiksinip bulantı süreci bittikten sonra da o gıdaları yiyemeyebilirsiniz.

Gerekli durumlarda ilaç tedavisi

Tüm bunların dışında hekiminiz gerekli durumlarda ilaç tedavisi önerebilir. Bulantı, kusma bazı gebelerde hafif seyrederken bazen şiddetli düzeyde olabilir. Şiddetli formunda kusma ile sıvı ve mineral kaybı olur. Bu durumda vücut fonksiyonlarının idamesi için gerekli bu temel maddeler ağızdan alınamadığında hastaneye yatırmak ve damar yoluyla takviye etmek gerekir. Şiddetli formunda kusma, sıvı ve mineralleri tüketerek kan basıncında düşmeye yol açar. Bu durum bebek açısından da zararlıdır. Üç gün içinde günde üç kereden fazla kusarsanız hekiminizle görüşmelisiniz.

Ayrıca bulantı, kusma duygusal stres ve yorgunlukla artabilir. Mümkün olduğunda kendinize sakin bir ortam hazırlayabilirseniz ve gün içinde dinlenebilirseniz kısmen faydası olacaktır.

Bazı gebelerde bulantı, kusma gebeliğin ilk aylarını kabusa çevirebilir. Bu durumda kendinize telkin etmeniz gereken en önemli şey, bu durumun bir hastalıktan öte gebeliğe özel, geçici bir süreç olduğudur. Psikolojik olarak güçlü olmak pek çok sıkıcı durumla baş etmede anahtardır.

Dr.Havva Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık