WhatsApp
TR EN

GEBELİK, YAZ VE TATİL

GEBELİK, YAZ VE TATİL

GEBELİK, YAZ VE TATİL

Gebelik bir yandan normal aktivitelerinize devam edebileceğiniz bir süreç iken, bir yandan da bazı ayrıntılara dikkat edilmesi gereken bir dönemdir.
Yolculuktan söz edelim önce. Normal seyreden sağlıklı gebeliklerde yolculuk sakıncalı değildir. Uçak yolculuğuna bile bir sorun yoksa 34 haftaya kadar izin veririz. Gebeliğin ilk 3 ayında düşük tehdidi ( kasık ağrısı, vajinal kanama ya da lekelenme gibi belirtiler olabilir) , 2. yarısında erken doğum ihtimali gibi özel durumlarda, yolculuk izni de kişiye özeldir. Yine pre-eklampsi ( gebelik zehirlenmesi) , diyabet gibi yüksek riskli gebelik diyebileceğimiz gebelikler de yine bu gruptadır. Hekiminiz bu konuda size özel yorumlarda bulunacaktır. Uzun süreli yolculuklarda, özellikle bacaklarda varisler varsa, bacakların hareket ettirilmesi, bacak kaslarının çalıştırılıp venöz ( toplardamar) göllenmenin önlenmesi önemlidir. Ciddi varis problemi olan anne adaylarında varis çorabı güzel bir çözümdür. Gebelik kanın pıhtılaşma özelliğinin arttığı bir dönemdir. Bacakların hareketsiz kalması tromboz/emboli ( damar tıkanması ) riskini artırır.

Uçak yolculuğu yapacağınız zaman, hekiminizden uçak yolculuğu yapabileceğinize dair bir rapor isteneceğini biliniz ve son birkaç günde yazılmış bu raporu hazır bulundurunuz.
Tatilinizi planlarken, ziyaret etmeyi planladığınız ülkenin, hijyen, sağlık, beslenme koşulları hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olunuz, bazı ülkelere gidişte, bazı özel aşıların yapılması önerilir ama tüm aşıların gebelik döneminde yapılamayacağını da biliyoruz. Beslenme alışkanlıklarınızın değişmesini ne kadar tolere edebilirsiniz? Gebelik zaten barsak alışkanlıkları konusunda çok problem yaşanan bir dönem. İhtiyaç halinde bir kadın-doğum hekimine rahat ulaşamayacağınız yerlere yapmayın tatil planlarınızı.
Gebelik yüzmeyi özellikle tavsiye ettiğimiz bir dönem. Ama güneş ışınlarının dik olmadığı, sabah ve akşam saatlerinde. Çıkınca hemen duş almak, kurulanmak şartıyla. Güneşlenmeyi seviyor olabilirsiniz. Ama bilin ki çok çabuk güneş çarpması problemi yaşabilirsiniz. Sıcaklarla birlikte ter yoluyla sıvı ve elektrolit kaybımız artıyor. Yeterince su tüketmeye dikkat edin . Havuzu çok fazla kişinin kullanımına açık değilse ve temizliğinden eminseniz kullanın.

Dr. Kevser Ceylan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

 

Yukarı Çık