WhatsApp
TR EN

Gebelik nasıl oluşur

Gebelik nasıl oluşur

Gebelik nasıl oluşur

 

Gebelik nasıl oluşur?

Bir kız bebek doğduğunda, rahimi, yumurtalıkları, tüpleri, vajinası vardır. Tabii bu organlar vücut ölçülerine uygun boyutlardadır. Ve iki yumurtalığında yaklaşık 700 bin ila 800 bin yumurta mevcuttur. Şimdiki bilgilerimize göre bu organların ergenlik dönemine kadar bir fonksiyonu yoktur. Ergenlikle birlikte beyinden salgılanan hormonların etkisi ile yumurtalıklarda bulunan yüz binlerce yumurtadan biri seçilir ve büyümeye başlar. Yumurtanın büyüme süreci 8-10 gün devam eder. Bu süreçte östrojen (kadınlık hormonu) salgılar. Yumurtanın bulunduğu kesecik belirli bir olgunluğa ulaştığında yine beyinden salgılanan bir hormonun etkisi ile çatlar yani yumurtlama gerçekleşir. Yumurtanın atıldığı yerden yaklaşık 12-14 gün süreyle Progesteron hormonu salgılanır. Östrojen ve Progesteron’un vücudumuzda pek çok görevi vardır. En önemli görevleri rahim içindeki boşluğu kaplayan hücrelerin hızla bölünüp çoğalmasını sağlamak ve rahim içini gebeliğe hazırlamaktır. Yumurtalıktan atılan yumurta tüp tarafından yakalanır ve tüpün içini kaplayan hücrelerin parmaksı çıkıntılarının, tüpün ucundan rahim boşluğuna doğru yaptığı dalgalanma hareketiyle rahime doğru yolculuğa başlar. İşte bu dönemde olan korunmasız ilişkide, spermler (erkek üreme hücreleri) rahim ağzına boşalır. Spermler kuyrukları olan ve bu kuyruk sayesinde aktif hareket edebilen hücrelerdir. Kendi hareketleri ile rahim ağzından içeri geçer ve tüplere ulaşırlar. Başarılabilirse yumurta ile spermin birleşmesi tüpte olur ve döllenme sonrası hücreler hızla bölünüp çoğalarak yolculuklarına devam eder. Bu hücreler rahim içine tutunmayı başarırsa gebelik oluşur.

Çocuk sahibi olmak isteyen çiftler için gerçekleşen bu olaylar tam anlamıyla bir mucizedir.

Ama aynı olaylar 17 yaşında, bekar, henüz çocuk sahibi olmak istemeyen bir genç kızın başına geldiğinde gerek tıbbi gerek sosyal açıdan bir kabusa dönüşür. Genç kız karın ağrısı, bulantı nedeniyle doktora götürülür ancak adet gecikmesi gibi doktoru yönlendirecek bilgiler verilmediği için gebelik ancak 11-12 haftalık olduğunda fark edilir. Yani maalesef kürtaj için riskli zamanlara ulaşılır.

“Bu gebeliği sonlandırmanız lazım.” der anne adayının annesi. Bu aşamadan önceki lazımlara gelirsek;

Ergenlik belirtileri başlayan bir genç kız, annesi ya da onun uygun gördüğü başka bir yakını belki ideali bir hekim tarafından ergenlik belirtileri, hijyen, gebeliğin nasıl oluştuğu, hatta korunma yöntemleri konusunda bilgilendirilmelidir. Aslında tabii ki erkek çocuklar da aynı bilgilendirme sürecinden geçmelidir ki, sadece kız çocukların problemi değildir beklenmeyen ve istenmeyen bir gebelik.

Cinsel yaşam beraberinde sadece gebelik ihtimalini getirmez. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar ( Hepatit-b, HPV virisü, HIV vb) konusunda da bilgi sahibi olmalı, hepatit-b ve hpv aşısı (Rahim ağzı kanserinden korunma aşısı) cinsel yaşam başlamadan mutlaka yapılmalıdır. HIV gibi maalesef henüz aşısı olmayan hastalıklardan korunma yolları (Mutlaka her ilişkide condom) öğrenilmelidir.

Bilgiye ve gebelikten korunma yöntemlerine ulaşmanın bu kadar kolay olduğu günümüzde hala istenmeyen gebeliklerin oluşması ve küretajın bir korunma yöntemi olarak görülmesini üzüntüyle karşılıyoruz.

Dr.Kevser Ceylan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık