WhatsApp
TR EN

GEBELİK HAFTASI NASIL HESAPLANIR

GEBELİK HAFTASI NASIL HESAPLANIR

GEBELİK HAFTASI NASIL HESAPLANIR

Gebelik süresini hesaplarken kadının son adet tarihini bilmesi gerekir. Çünkü gebelik hesaplanırken son adet tarihinin ilk günü baz alınır. Bu tarihten itibaren artık ay değil hafta ile gebelik takip edilir ve gebelik süresi 40 hafta olarak belirlenir. Bu hesaplamaya bir örnek verecek olursak son adet tarihi 19 nisan 2020 olan bir kadının tahmini doğum tarihi 40 hafta sonra yani 25 ocak 2021 tarihidir. Tabi bu tarih tahmini doğum tarihi olarak belirlenmekle beraber miadında (zamanında) doğum denildiğinde 37-41. haftalar arasında doğum beklenir.

Gebelik haftası hesaplanırken son adet tarihi baz alınması şaşırtıcı gelebilir. Çünkü adet zamanı gebelik oluşmaz. 28 günde bir adet gören bir kadın için yaklaşık 14.gün civarında gebelik olur. Yani son adet tarihinden yapılan gebelik haftası hesaplamaları gebeliğin oluştuğu tarihi değil, gebeliğin gerçekleştiği tarihten 10-14 gün öncesini baz almış olur. Bu, gebelik hesaplamalarında standardizasyon sağlamak için uygulanır.

Halk arasında gebelik haftasından ziyade ay hesabı daha pratik ve yerleşik bir hesaptır. Bunun için şöyle bir kolay hesaplama yapabilirsiniz. Son adet tarihinden 10-14 gün sonrasından itibaren başlayarak ay olarak (hafta olarak değil) hesaplayabilirsiniz, ancak son adet tarihine göre 40 hafta üzerinden yapılan hesap, burada 9 ay üzerinden düşünülmelidir. Mesela verdiğimiz örnekte son adet tarihi 19 nisan 2020 iken 40 hafta 25 ocak 2021’dir. Ay olarak hesaplamak isterseniz gebeliğin olmuş olacağı tarih (ovulasyon / yumurtlama zamanı) yaklaşık 29 nisan ile 3 mayıs arasıdır. 1 mayıstan itibaren her ayın sonunda bir ay doldu diye düşünerek ocak sonunda 9 ay dolacak diye düşünebilirsiniz. Eskiden beri bilinen 9 ay 10 gün ile kastedilen, doğumun gerçekleşmediği durumlarda beklenebilecek son tarihtir.

Son adet tarihini bilmeyen ya da düzensiz adet görenlerde gebelik haftası hesaplama

Gebe kalan bir kadın eğer son adet tarihini bilmiyorsa gebelik haftası hesaplama için en sağlıklı yol ilk 3 aydaki ultrason ölçümleridir. İlk 3 ayda bebeğin ölçüleri, gebeliğin süresini 3 gün sapma ile verir. Yani ultrasonda bebeğin büyüklüğü 9 hafta ise son adet tarihi 9 hafta önceyi veren tarih olarak belirlenir.

Dr.Havva Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık