WhatsApp
TR EN

GEBELİK DÖNEMİNDEKİ MİDE BULANTILARINA PRATİK ÖNERİLER

GEBELİK DÖNEMİNDEKİ MİDE BULANTILARINA PRATİK ÖNERİLER

GEBELİK DÖNEMİNDEKİ MİDE BULANTILARINA PRATİK ÖNERİLER

GEBELİK DÖNEMİNDEKİ MİDE BULANTILARINA PRATİK ÖNERİLER

Gebeliğin özellikle ilk 3 ayında anne adaylarının sık sık karşılaştığı problemlerden birisi mide bulantılarıdır. Yaşanabilen bu bulantılar psikolojik olarak gebeliğe uyum sürecinin yanında hormonal değişikliklerle de oluşabilmektedir. Bu da iştahsızlık ve yetersiz beslenmeye neden olmaktadır. Yalnız sizin ve bebeğinizin sağlıklı bir dönem geçirmesi için yeterli ve dengeli bir beslenme oldukça önemlidir.

Mide bulantılarını azaltmak adına;

Başucunuzda kraker veya sade kızarmış ekmek gibi nişastalı besinleri bulundurmaya çalışın. Sabah yataktan kalkmadan önce bu besinleri tüketerek güne başlayabilirsiniz.

Yataktan yavaşça kalkmaya çalışın.

Midenizin boş kalmasını engellemek için gün içinde azar azar ve sık sık yiyin.

Kızartma-kavurma yöntemi ile pişen yağ içeriği yüksek besinler yerine makarna, kraker, pirinç, meyve ve sebze gibi kolay sindirilebilir karbonhidratları tercih edin.

Sevmediğiniz besinleri yemek için kendinizi zorlamayın.

Sevdiğiniz besinleri tüketmeye çalışın.

Sıvı besinleri- içecekleri öğün aralarında tüketin.

İçinde fazla baharat olan besinlerden, yemek kokularından veya mide bulantısına neden olabilecek diğer kokulardan kendinizi uzak tutun.

Yemeklerinizi yavaş yiyin.

Günde 2 kereden fazla kusma durumunuz varsa, mutlaka hekiminizle görüşün.


***Ufak bir hatırlatma da mide bulantısına çok iyi gelen zencefil olsun. Gün içerisinde 2 bardak kadar çay şeklinde tüketebilirsiniz. Bunun için taze zencefili ufak parçalara ayırıp kaynamış suda 5 dakika kadar bekletmeniz yeterli. İçmeden içerisine limon ya da portakal dilimleri ekleyebilirsiniz. Bu hem mide bulantınız için iyi bir tercih olacak hem de soğuk günlerde vücudunuza direnç sağlayacaktır. Aynı zamanda gebelikte oluşan ödemlerin atımında yarar sağlayacaktır.

Yukarı Çık