WhatsApp
TR EN

Gebe kalamadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Gebe kalamadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Gebe kalamadığınızı mı düşünüyorsunuz?

Değerli dostlarımız; Bazen çocuk sahibi olmaya karar veren çiftler kısa süre içinde gebelik olmazsa ‘gebe kalamıyorum’ korkusuna kapılabiliyor. Bu yazıda bu endişeleri ortadan kaldırmak için bazı bilgileri bulacaksınız.

Gebelik oluşmaması için herhangi bir doğum kontrol yöntemi kullanıyorsanız bu yöntemi terk ettikten sonra gebe kalabilme süreci başlar. Doğum kontrol hapını uzun yıllar kullananlarda, hormonlu spiral takılmış olanlarda, kola uygulanan implantta ve üç aylık iğne ile korunanlarda doğum kontrol yöntemini terk ettikten sonra sadece birkaç ay gebe kalma potansiyelinin geri dönmesi için süre gerekebilir. Hiç korunma yöntemi kullanmıyorsanız mesela yeni evlenmiş bir çift olarak korunmayı düşünmeden hemen gebelik planlıyor olabilirsiniz. İşte gebe kalmak için korunmasız süreç başladıktan itibaren 1 yıl içinde herhangi bir ayda gebe kalabileceğinizi bilmelisiniz. Yani gebelik istediğimizde ilk ay mutlaka gebelik olacaktır diye düşünmemelisiniz.

Sağlıklı bir çiftin bir ayda gebe kalabilme şansı yüzde 20-25 civarındadır ve tıbbi kural olarak 1 yıl içinde herhangi bir ayda gebelik olabileceği varsayılır. İnfertilite (gebe kalamama) problemi olmayan çiftlerin yüzde 57’si ilk 3 ayda, yüzde 72’si 6 ay içinde, yüzde 85’i 1 yıl sonunda gebe kalabilmektedir. Yüzde7-15 vakada açıklanamayan nedenlerle gebe kalma süresi daha uzun zaman almaktadır. Özel bir durumu olmayan sağlıklı çiftlerde 1 yıllık bekleme süresi mutlaka dikkate alınmalıdır. 1 yıldan sonra halen gebelik olmamışsa o zaman gebe kalmaya engel bir durum var mı araştırılmaya başlanır.

Gebe kalmak için 1 yıllık bekleme sürecinde çiftlerin haftada 2 kez diyebileceğimiz düzenli cinsel ilişki sıklığı olması kabul görmektedir. Mesela iş nedeniyle farklı şehirlerde yaşayan bir çift 2-3 ayda bir görüşme imkanı buluyorsa gebe kalma beklentisi doğal olarak düşüktür, neden gebe kalamadım diye düşünmek anlamsız olur. Yine kadındaki aylık döngünün belli günlerinde gebelik olasılığı mümkün iken ovulasyon (yumurtanın oluşup atılması) dönemi dışında gebe kalma ihtimali yoktur. Ovulasyon döneminde cinsel ilişki yoksa yine gebelik beklemek doğru olmaz.

Bazı özel durumlarda ise bu 1 yıllık süreç beklenmeyebilir. Mesela kadın yaşı doğurganlık için çok önemlidir. 35 yaş üstünde özellikle 40 yaş sonrası doğurganlık potansiyeli azalmaktadır. Bu yaş grubunda gebelik için 1 yıl beklemek zaman kaybı olabilir. Yine çiftlerden birinin önceki yıllarda geçirdiği bazı hastalık durumlarında gebelik potansiyelini anlamak için bazı testler öne çekilebilir. Mesela kadın daha önceki yıllarda ciddi karın içi iltihabı geçirmişse tüplerin kapalı olma ihtimali olabilir ya da erkek sperm problemi yaratabilecek bir enfeksiyon ya da ameliyat geçirmişse sperm problemi ihtimali artacaktır. Bunun gibi bazı özel durumlarda genel populasyondan farklı, çiftlere özel düşünmek ve beklemeden tetkik yapmak gerekebilir.

Dr.Havva Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık