WhatsApp
TR EN

G NOKTASI NEDİR? G NOKTASI BÜYÜTME İŞLEMİ...

G NOKTASI NEDİR? G NOKTASI BÜYÜTME İŞLEMİ...

G NOKTASI NEDİR? G NOKTASI BÜYÜTME İŞLEMİ...

G NOKTASI NEDİR? G NOKTASI BÜYÜTME İŞLEMİ...

G noktası (G Spot), vajinanın giriş kısmından yaklaşık 3 cm içeride ve vajinanın üst duvarında, idrar kanalı (üretra) çevresinde ve “skene bezleri” adı verilen salgı bezlerinin yoğunlaştığı bölgeye verilen isimdir. Dolayısıyla G noktası Türkçe'de kullanıldığı gibi aslında bir nokta değil, bir bölgenin ismidir. Bu nedenle İngilizce ’de ‘G Spot’ olarak geçer. Aslında anatomik bir oluşumdan çok, fonksiyonel bir bölgenin ismidir. G noktasının uyarılması vajinal orgasma diğer adıyla “koital orgazm” (coital orgasm) veya “ilişki sırasında oluşan orgazm” neden olur.

Kadınlarda vajina ön duvarda bulunan “farklı bir bölge olarak” varlığı ilk defa Grafenberg tarafından 1950 yılında “International Journal of Sexology” isimli dergide yayımlanmıştır.

Daha sonrasında aynı klitoris gibi haz bölgesi olarak kabul edilen bu nokta, kendisini ilk kez tanımlayan bilim adamının isminin baş harfi kullanılarak G Noktası (G spot) olarak tanımlanmıştır.

Bazı otörler tarafından kadınlarda hazzın en yoğun olduğu bölge olarak halen klitoris olarak görülmekte ve G noktasının varlığına hala şüphe ile bakılmaktadır. Yine de pek çok bilim adamı ve seksolog tarafından G noktasının kadınlarda klitoristen sonraki en hassas bölge olduğu düşünülmektedir.

Skene bezlerinin işlevi nedir?

Kadınlarda vajina ön duvarında dağınık halde bulunan skene bezleri aynı erkekteki prostat bezi gibi erektil özelliktedir ve cinsel ilişki sırasında kasılarak salgı üretme özelliğine sahiptir. Yine skene bezleri erkekteki prostat bezi gibi idrar kanalı (üretra) çevresinde bulunmaktadır.

 

G Noktası büyütülmesi

G noktası büyütülmesi işlemi, G noktası olarak bilinen bölgeye kollajen enjeksiyonundan ibarettir. Bunun için özel olarak tasarlanmış bir spekulum kullanılır. Bu enjeksiyon G noktası boyutunu yaklaşık 3-5 mm'lik bir çıkıntı oluşturacak şekilde büyütür. Bu işlem “G shot", "G spot amplification” veya "G spot augmentation" olarak geçmektedir. En sık kullanılan kollajenler arasında ‘hyaluronik asit’ bulunmaktadır. Kollajen maddesi yerine yağ enjeksiyonu yapılarak da G noktası büyütmesi yapılabilir.

G noktasının büyütülmesinin ne gibi yararı olabilir?

G noktası büyütülmesi sonucunda kadınlarda cinsel penetrasyon (birleşme) sırasında zevk alımı artmaktadır. Buna paralel olarak orgazm olabilirlik sağlanabilmektedir. 

G noktası büyütme operasyonları kadınlarda en sık olarak cinsel hazzın arttırılması için ve anorgazmi (orgazm olamama) tedavilerinde kullanılmaktadır. Bazı kadınlar elle masturbasyon yaparak orgazm olabilirken cinsel ilişki sırasında orgazm olamama sorunu ile karşı karşıyadırlar. Bu durum “koital anorgazmi” (coital anorgasmia) olarak bilinmektedir. G noktasının dolgu enjeksiyonu ile büyütülmesi işlemi özellikle koital anorgazmi sorunu yaşayan bayanlarda uygulanmaktadır. Vajinal orgazm problemi olan kadınlarda yapılan bu işlemle tedavi sonucunda % 87'sinin cinsel uyarılma, farkındalık ve memnuniyeti artırdığını tespit edilmiştir.

G noktası büyütme işlemi nasıl yapılır?

G Noktası büyütücü işlem hastanın ağrı duymaması amacı ile çoğunlukla hafif (yüzeyel) genel anestezi altında yapılmakta ve işlem yaklaşık bir dakika sürmektedir.

İşlem sonrası nelere dikkat etmek gereklidir?

G noktası büyütme işlemleri ameliyat kapsamında değildir ve daha basit bir işlem olarak görülmektedir. İşlem sonrası hastaların dikkat etmesi gereken özel bir şey yoktur. Hastalar hayatlarına normal bir şekilde devam edebilirler.

Dolgu maddeleri ne kadar süre ile kalıcıdır?

Yapılan dolgular kişinin vajinasında ortalama altı ay kadar kalıcıdır. Daha sonra vücuttan emilmektedir. İşlemin tekrar tekrar yapılmasında ise bir sakınca bulunmamaktadır.

 

 

 

Yukarı Çık