WhatsApp
TR EN

Ertesi gün hapı kullanımına dair bilgilendirme

Ertesi gün hapı kullanımına dair bilgilendirme

Ertesi gün hapı kullanımına dair bilgilendirme

Değerli dostlarımız; Sağlıkta bilginin doğru ya da yanlışlığı hayatımızı değiştirebilmektedir. Ertesi gün hapları doğru kullanıldığında istenmeyen gebeliğe bağlı sorunlardan sizi koruyacağı gibi yanlış kullanımı halinde ise sizi sıkıntıya sokabilir. Bu yazıda konuyla ilgili bazı bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Halk arasında ertesi gün hapı kullanımı olarak bilinen uygulama tıbbi olarak Postkoital Kontrasepsiyon ya da Acil Kontrasepsiyon (Acil gebeliği önleme) diye adlandırılmaktadır. Acil (Postkoital) Kontrasepsiyon, korunmasız bir cinsel ilişkiden sonra sürdürülmesi kesinlikle istenmeyen olası gebeliğin önlenmesi anlamına gelir. Korunmasız ve plansız bir ilişki olabileceği gibi, çiftler gebelikten korunma konusunda bilinçli olup gerekli korunma yöntemlerini uyguladıkları halde, bazen kullanılan yöntemin unutulması ya da yanlış kullanılması gibi durumlarda da gebelik riski ile karşı karşıya kalabilirler. Acil Kontrasepsiyon bu gibi durumlarda zorunluluk halinde başvurulması gereken bir uygulamadır.

Acil Kontrasepsiyon’un gerektiği durumları söylerken korunmasız ilişki veya korunma yönteminin hatalı kullanımı (Doğum kontrol hapının unutulması, doğum kontrol iğnesinin geciktirilmesi, kondom yırtılması, geri çekme yönteminin başarısızlığı, rahim içi aracın kayması ya da düşmesi) diye bahsediyoruz, ancak bilinmesi gereken çok önemli bir kullanım alanı da cinsel saldırıya maruz kalma durumlarıdır.

Acil Kontrasepsiyon amacıyla kullanılan hormonal yöntemler, döllenmiş yumurtanın rahim içine yerleşmesini önler ya da yumurtlamadan önce kullanıldığında yumurta oluşumunu engeller. Korunmasız ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde kullanılır. Yüzde 85-90 etkilidir.

Tek bir korunmasız ilişkide gebe kalma şansı kadının adet siklusunun gününe ve çiftlerin doğurganlık potansiyeline göre değişir. Yumurtlama dönemine yakınsa yüzde 25’e kadar varan gebelik ihtimali vardır. Dünya sağlık örgütüne göre her yıl istenmeyen gebeliklerin neden olduğu en az 20 milyon güvenli olmayan düşük gözlenmekte ve bunların 80 bini kadınların ölümü ile sonuçlanmaktadır. Acil Kontrasepsiyon’un istemli düşükleri yüzde 60 oranında azaltma potansiyeli vardır. Bu açıdan bakınca doğru uygulandığında istenmeyen gebeliklere bağlı sorunların önüne geçmek adına etkili bir yöntemdir.

Ancak uygulama hakkında mutlaka bir hekimden doğru bilgilendirme alınmalıdır. Yüksek doz hormon içerikleri nedeniyle kullanılması sakıncalı bazı durumlar da vardır. Her kadın kullanabilir mi? Hangi hormon ilacını kullanmalı? Hangi durumlarda kullanılabilir? Kullandıktan sonraki sürecin takibi nasıldır? Doğru, sağlıklı ve etkili kullanım için kadın hastalıkları hekiminizden ya da aile hekiminizden bilgi almalısınız!

Acil Kontrasepsiyon bir acil durum yöntemidir, kesinlikle düzenli uygulayacağınız bir doğum kontrol yöntemi değildir. Her ilişkiden sonra kullanacağınız bir yöntem asla değildir. Korunmasız ilişkiden sonraki ilk 72 saati geçtikten sonra kullanılmaz. Gebelik oluştuktan sonra asla etkili değildir, düşük yaptırıcı olarak kullanılmaz.

Halk arasında daha çok hormonal haplar bilinmektedir. Ayrıca korunmasız ilişkiden sonraki ilk 5 gün içinde uygun kişilerde rahim içi araç uygulaması da Acil Kontrasepsiyon için kullanılabilmektedir, yüzde 99 etkilidir.

Sonuç olarak birçoğu abortus ile sonlanacak istenmeyen gebelikler kadın sağlığına psikolojik ve fiziksel büyük zararlar verir. Acil Kontrasepsiyon bu zararların önlenmesinde ikinci bir fırsat olarak kullanılabilecek etkili bir yöntemdir. Ancak olumlu yönlerinden faydalanabilmek için bu yöntemlerin kullanımı ile ilgili doğru danışmanlık almak önemlidir.

Dr.Havva Yılmaz

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık