WhatsApp
TR EN

Doğumda İyi Bir Kan Tablosunun Önemi

Doğumda İyi Bir Kan Tablosunun Önemi

Doğumda İyi Bir Kan Tablosunun Önemi

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde hala anne ölümlerinin en önemli nedeni doğum sırası ve sonrasında olan kanamalardır.

Normal vajinal yolla doğumlarda kan kaybı yaklaşık 600-650 ml (1-2 ünite) iken bu miktar sezaryen ile doğumlarda ortalama 1000 ml (3 ünite) dir. 1 ünite kan kaybı hemoglobin değerini 1 gr düşürür. Gebelik sırasında meydana gelen değişiklikler sayesinde yaklaşık 1-1.5 lt kan kaybı bile tolere edilebilmektedir. Ancak ani ve hastanın rezervlerini tüketen kanamalar doğum sonrası müdahale gerektirebilir.

Doğum sonrası normalden fazla kanamanın başlıca nedenlerini sıralarsak;
Rahim kaslarının kasılamaması, rahimde bebeğin eşinden parça kalması veya eşinin yapışması ile ilgili sorunlara bağlı olan kanamalar, vajinal duvar ve rahim ağzında oluşan yırtıklara bağlı kanamalar, farklı nedenlerle oluşan pıhtılaşma bozukluklarına bağlı kanamalar.

Doğum sonrası kanama olduğu zaman tedavideki ilk adım hastanın hayati bulgularını (tansiyon, nabız) düzeltmek ve kanamayı durdurmaktır. Bunun için hastaya öncelikle mayi (serum)verilir, eğer kan kaybı çok fazla ise kan verilecektir. Kan transfüzyonu çok basit bir işlem değildir. Hatta güncel bilgilerle bir organ nakli gibi değerlendirilir. Ancak hayati tehlike varlığında kullanılmalıdır. İşte hayati tehlike sınırına gelmemek için yapılacak en önemli şey doğuma çok iyi bir kan düzeyi ile girmektir. Şöyle ki, hb değeriniz doğuma girerken 13 gr ise, 5 ünite kan kaybınız olsa bile kan transfüzyonu gerekmeden atlatabilirsiniz bu kaybı. Ama hb 9 gr ile doğuma girmiş ve 5 ünite kan kaybetmişseniz hb 4 e düser ve hayati tehlike söz konusu olacağından kan taransfüzyonu kaçınılmaz olur.

İyi bir kan sayımıyla doğuma girmek için, sağlıklı beslenme önemlidir ama her zaman yeterli değildir. İdeali gebeliğe hazırlanırken kan sayımı, demir ve b 12 vitamini düzeyine bakılması ve gebelik öncesi gerekli tedavinin yapılmasıdır. Ama gebelik öncesi yapılmamış ise bu tetkiklerin gebeliğin başında yapılması ve ihtiyaca göre demir ve b 12 vitamini ve folik asit takviyesinin yapılması önemlidir. Bazen anne adayları verilen ilaçların önemini anlayamadıkları ya da bazı yan etkiler yaşadıkları için doktorun önerdiği ilaçları kullanmazlar. Doğru olan tavır herhangi bir yan etki yaşadığınızda bunu hekiminizle paylaşmanız ve onun önerisine göre davranmanızdır.

Gebelik sırasında tek bir hekimin takibinde iseniz, yapılmış tetkiklerinizin farkındadır ve sizi doğru şekilde yönlendirir. Takibiniz farklı kurum ya da hekimler tarafından yapılıyorsa yeni görüşeceğiniz her hekime daha önce yapılmış tetkik sonuçlarınızı mutlaka götürünüz. Bazen ağızdan alınan demir ve b 12 vitamini ilaçları gerekli düzelmeyi sağlayamaz ve iğne şeklinde kullanılmaları gerekir. Doğuma giderken de gebeliğin başından itibaren yapılmış olan tüm test sonuçlarınız ve kan grubunuz yanınızda olmalıdır. Kanamanın tedavisi sebebine yöneliktir. Ancak rahimden kaynaklanan kanamalarda bazen en son çare olarak kanamanın durdurulabilmesi için rahim alınması gerekebilir.

Dr.Kevser Ceylan

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı

Yukarı Çık