WhatsApp
TR EN

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

DEMİR EKSİKLİĞİ ANEMİSİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ ?

Özellikle bayanlarda sıklıkla görülen anemi halk dilindeki adıyla "kansızlık" birçok kişinin ortak sorunudur. Günümüzde daha da artan bu sorunun başlıca nedenlerden birisi de kuşkusuz beslenme tarzındaki yanlışlıklardan kaynaklanmakta. Tabi ki genetik ve çevresel faktörlerde bu durumu tetiklemektedir.

Anemi ya da kansızlık, alyuvar dediğimiz kırmızı kan hücrelerinin ya da içindeki hemoglobin miktarının veya her ikisinin de azalmasıdır. En sık görülen anemi demir eksikliği anemisidir. Demir elementi vücudumuzda eser miktarda bulunmasına karşın (yaklaşık 4 gr) alyuvarların içindeki hemoglobinin yapısına katıldığı için çok önemli bir görevi üstlenir. Aneminin oluşmasındaki temel neden yetersiz alınan demir elementidir. Yani mental ve bedensel gelişmede oldukça etkili olan demirin eksikliğinin giderilmesi, anemi riskinin ortadan kaldırılmasını sağlayacaktır.

Peki eksiklik belirtileri nelerdir?

Yorgunluk, baş ağrısı, sürekli hissedilen halsizlik, deride, göz kapaklarının içinde, avuç içlerinde solukluk , iş yapabilme gücünde azalma, nefes almada zorluk, çarpıntı anemide görülen başlıca nedenlerdir.

Ayrıca, özellikle okul çağı çocuklarda dikkat dağınıklığı, okul başarısında azalma gibi sorunlar görülebilmektedir.

Demir anemisi olan bireylerde bağışıklığın düşmesiyle daha sık hastalanma görülmektedir.

Gebelik döneminde ise düşük doğum ağırlığından bebek ölümlerine kadar ciddi riskler oluşturmaktadır.

 

Demir eksikliği anemisinde neler yapılmalıdır?

Demir eksikliği anemilerinde beslenme düzenin düzenlenmesi etkili olacaktır. İleri derece de bir anemi söz konusuysa doktorunuza danışarak bir ilaç tedavisi uygulanmak zorundadır.

Demir elementini hangi besinlerden sağlayabiliriz?

Demirin en iyi kaynakları sakatatlardır. Kolesterolle ilgili bir sıkıntısı olmayan bireyler için bu besinler iyi bir alternatif olabilmektedir.
Kırmızı et ( dana eti, koyun eti, kuzu eti ) demir elementinin en önemli kaynağıdır. Bununla birlikte tavuk, balık, hindi, yumurta gibi hayvansal gıdalar demir içeriği yüksek besinlerdir.

Bitkisel kaynak olarak en çok demir içeren besin ıspanaktır. Diğer yeşil yapraklı sebzeler de demir elementinin önemli kaynaklarındandır. ( pazı, dereotu, maydanoz…)

Kurubaklagiller ( mercimek, nohut, kuru fasulye…) yine demir elementi içeren bitkisel kaynaklardır.

Tahin pekmez yine demir içeren besinlerdir.

Ayrıca kuru yemişler ( badem, fındık,i ceviz…) demir elementi içermektedir.

 

Günlük 20-25 mg alınan demir elementinin yalnızca 1-2 mg'ı emilebilmektedir. Bu yüzden demir içeren besinleri tüketmek kadar emilimini etkileyen faktörleri bilmek de önemlidir!

Demir elementi içeren besinlerle C vitamini kaynaklı besinler tüketilmesi demir emilimini arttırmaktadır. Bunun için örneğin et, tavuk balık gibi yemeklerin yanında tüketeceğiniz bir salata emilimi arttırmada yardımcı olacaktır.

Bunun yanı sıra çay ve kahvelerde bulunan tanen adı verilen maddeler demir elimilimini azaltmaktadır. Yemeklerden önce veya hemen sonra bu içecekleri tercih etmemeye özen göstermelisiniz.

Özellikle fazla alınan Kalsiyum, Çinko, Bakır gibi elementler demir elementinin emilimi olumsuz etkilemektedir. Çünkü bu elementler vücutta yarış halindedir. Bu sebepten dolayı hayvansal besinlerle beraber tükettiğimiz yoğurt, ayran yerine salatayı tercih etmek daha iyi bir seçim olacaktır.

Eğer demir takviyesi önerildiyse bunu açken ya da ara öğünde tüketeceğiniz bir meyve eşliğinde tüketmeniz emilim açısından daha etkili olacaktır.

Yeterli ve dengeli bir beslenme tarzı tüm sağlık sorunlarının önüne geçmek için önemli bir yoldur. Bu yolda en doğru şekilde ilerlemek istediğinizde bir uzman tarafından yardım almak sağlığınız ve kendiniz için en doğru seçenek olacaktır.

Yukarı Çık