WhatsApp
TR EN

Çocuklarımız için sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamaya ne dersiniz?

Çocuklarımız için sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamaya ne dersiniz?

Çocuklarımız için sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamaya ne dersiniz?

Çocuklarımız için sağlıklı bir beslenme çantası hazırlamaya ne dersiniz?

*Öncelikle çocuklarımızın kemik gelişimi için süt ve süt ürünlerinin her öğünde olmasına dikkat edelim. Ana öğünde de ara öğünde de çocuklarımız, süt, yoğurt, ayran, kefir, cacık seçeneklerinden bir tanesini tüketmeliler. Süte şeker koymak yerine pekmez veya balla tatlandırabiliriz.

*Protein grubundan seçim yapılacaksa eğer, tavuk, köfte veya çeşitli peynir türleri tercih edilmeli, sosis, salam, sucuk gibi şarküteri ürünlerinden uzak durulmalıdır. Yumurtaya beslenmelerinde mutlaka yer verilmelidir.

*Meyve tercihi olarak ise, kabuğu kolay soyulabilen, muz, elma, mandalina gibi meyveler daha çok tercih edilebilir. Eğer mümkünse vitamin ve mineral kaybını önlemek açısından meyveleri kabuklu ve çok iyi yıkayarak tükettirelim, daha sağlıklı olacaktır. Meyve suları tercih edilirken, katkısız, taze sıkılmış, şeker katkısız hazırlanmış konsantre meyve suları seçilmelidir. Daha güzel bir tat ve görünümle çocukları daha iştahlı hale getirebilmek için, süt veya yoğurtla taze veya kuru meyveleri karıştırıp sunabilirsiniz.

*Çocukların beyin gelişimini destekleyen yumurta, yoğurt, balık, kuruyemiş, yeşillik, yağlı tohumlar, kırmızı et, yumurtanın da beslenmede yer almasına özen gösterilmelidir.

*Ceviz, kavrulmamış fındık ve badem gibi kuruyemişler vitamin ve mineral yönünden tam bir hazinedir. Fiziksel aktivitesi yüksek olan çocukluk çağında da ölçülü olarak tüketilmesi tavsiye edilir. Çocuklarınızın beslenme çantasına ceviz, badem, fındık gibi kuruyemişlerin karıştığı bir poşet yerleştirebilirsiniz.

*Evde hazırlanmış peynirli, hindi etli, ton balıklı bir sandviç veya bir tost hazırlayıp yanında havuç veya salatalık ile renklendirebilirsiniz.

*Çocuklarınızla karşılıklı konuşup, onlara şeker veya şekerli besinler, cips, gazlı içecekler yerine, sütlü tatlılar, süt, yoğurt, ekmek arası peynir, taze sıkılmış meyve suları ve kuru meyve tercih etmeleri düşüncesinin doğru olduğunu öğretebilirsiniz.

Yukarı Çık