WhatsApp
TR EN

ÇOCUKLARDA GRİP ve GRİPTEN KORUNMA YOLLARI

ÇOCUKLARDA GRİP ve GRİPTEN KORUNMA YOLLARI

ÇOCUKLARDA GRİP ve GRİPTEN KORUNMA YOLLARI

ÇOCUKLARDA GRİP ve GRİPTEN KORUNMA YOLLARI

Yüksek ateş, halsizlik, öksürük gibi belirtilerle başlayan grip, çocuklarda en sık görülen hastalıkların başında yer almaktadır. Gribal enfeksiyonlar genellikle hasta olan kişiyle yakın temas ve öksürük-hapşırık sonrası havada asılı kalan mikropların solunması yoluyla bulaşır. Grip mikrobu bulaşanlar, hastalık başlamadan 2 gün öncesinden, belirtiler başladıktan 7 gün sonrasına kadar virüs yayarlar.
Hastalık en çok Ocak-Mart aylarında görülür. Bu yüzden Amerikan Pediatri derneği özellikle 6 ay-5 yaş arasındaki çocukların Ekim-Kasım aylarında aşılanmasını önermektedir. Risk faktörü olan hastaların (kreşe gitme, kreşe giden abi-abla olması, astım, kalp hastalığı, şeker hastalığı, kronik akciğer hastalığı, doğuştan bağışıklık sisteminde yetersizlik gibi hastalıklar olması ) özellikle aşılanması gerekmektedir. Aşı 6 ayın altındaki bebeklere uygulanmamaktadır. İlk kez yapılacaksa 1 ay arayla 2 kez yapılaması takip eden yıllarda tek doz olarak devam edilmesi önerilir. 3 yaşına kadar yarım doz, 3 yaş sonrası tam doz uygulanmaktadır.
Aşı olmanın yanı sıra çocukların gribe yakalanmasını önlemek için bazı önlemler de alınmalıdır.
• Çocukları hasta kişilerden uzak tutmak,
• Öksürürken ya da hapşırırken yüzünüzü kolunuzun içiyle kapatmak,
• Sık sık el yıkamak,
• Gribin sık görüldüğü aylarda kapalı kalabalık ortamlarda bulunmamak,
• Dengeli ve c vitamininden zengin beslenmek
• Düzenli spor yapmak alınabilecek diğer önlemlerdir.
Grip tedavisinde antibiyotiklerin yeri yoktur. Hastalık süresince sıvı alımı çok önemlidir. Bu nedenle su, meyve suyu ve kafeinsiz içecekler tavsiye edilir. Yeteri kadar sıvı alınması sinüslerdeki ve göğsünüzdeki salgıların daha az birikmesine ve vücuttan daha kolay temizlenmesine yardım eder. Grip tedavisinde ateş, kas ağrısı gibi belirtileri rahatlatmak için ağrı kesici ilaçlar kullanılabilir, ciddi hastalık durumlarında doktorunuzun uygun gördüğü antiviral ilaçlar da kullanılabilir, fakat özellikle 6 yaşın altındaki çocuklarda soğuk algınlığı ilaçları kullanılmamalıdır.
Eğer grip semptomlarını takiben çocuğun durumu ağırlaşıyor, ateş, titreme, göğüs ağrısı, hızlı nefes alıp verme, terleme, yeşil ya da kanlı balgam, dudaklarda ya da tırnaklarda morarma oluyorsa en yakın sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

Dr.Bilge Ateş

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı

Yukarı Çık