WhatsApp
TR EN

ÇOCUK VE SİGARA

ÇOCUK VE SİGARA

ÇOCUK VE SİGARA

ÇOCUK VE SİGARA

Tütün kullanımı, dünyada ikinci sırada gelen ölüm nedenidir. Sigaranın neden olduğu ölümler ve hastalıklar dışında ekonomik olarak da zararı büyüktür. Sigara ve sigara dumanı son derece zehirli 4000’den fazla kimyasal madde içermektedir.

Nikotin en yaygın bağımlılık yapan maddedir ve vücutta uyarıcı etkisi vardır. Kan dolaşımının hızlanmasına ve böbrek üstü hormonunun salgılanmasına neden olur. Karbon monoksit oksijen yerine hemoglobine bağlanır, hücrelere taşınır ve hücrelerin oksijen gereksiniminin karşılanmasını engeller. Katran ise solunum sistemindeki tüycükler üzerine yapışır ve onların hareketlerini bozar. Sigaranın zararlı etkileri sadece kullanıcıyla sınırlı değildir. Sigara dumanı ortamında bulunan kişiler kendileri sigara kullanmasa da zarar görmektedir.

Bebekler ve çocuklar sigara kullanmayan ama en çok etkilenen risk grubudur.

  • Gebelikte sigaranın bebeğe etkisi: 

Gebelik süresinde düşükler, plasenta hasarları, erken membran yırtıklar, doğum eylemi, düşük doğum kilosu ve ani bebek ölümlerin sebepleri arasında sigara önemli bir oranda yer almaktadır. Perinatal (gebelikte) bebek ölümleri iki kat artmaktadır. Sigara içen gebelerin bebeklerinde yarık damak, yarık dudak gibi doğuştan şekil bozuklukları 3-11 kat daha sık görülmektedir.  

  • Sigaranın anne sütüne etkisi:

Annenin emzirme döneminde sigara kullanımının annenin kanındaki nikotin seviyesini artırdığı, bunun da annede süt oluşumunu sağlayan prolaktin hormonunun azalmasına neden olduğu bilinmektedir. Dolayısıyla annenin süt miktarını azaltmakta ve bebeğini emzirme süresi de kısalmaktadır.

  • Sigaranın yeni doğan bebeklere etkileri:

Erken dönemdeki etkiler: Ani bebek ölüm sayıları artmaktadır. Bebek kolik ağrıları daha yoğundur. Gözde retinal damar bozulumları bilinmektedir. Kafa kemiklerinin erken kapanması ve küçük kafa yapısı ilişkilendirilmektedir. 

Geç dönemdeki etkileri: Sigara kullanılan ortamlarda büyüyen bebek ve çocukların sigarada bulunan toksik maddelerin etkisiyle mikroplara karşı savunma mekanizmaları zayıflamaktadır. Üst solunum yolu enfeksiyonları, bronşit ve zatürree gibi akciğerler hastalıkları çok daha sık görülmektedir. Solunum sistemi en çok etkilenen yapıdır. Astıma benzer tablolar görülmekte, solunum fonksiyon testleri bozulmaktadır. Hışıltılı solumadan astıma ciddi oranlarda artış saptanmaktadır. Psikososyal yapıda davranış bozuklukları, hiperaktivite, öğrenme güçlükleri, suç işlemeye eğilimin arttığını gösteren araştırmalar mevcut. Kanser vakalarının artışı dikkat çekmektedir. Sık enfeksiyon hastalıkları, orta kulakla ilgili sorunlar bilinmektedir.

Çocuğunuzun bulunduğu ortamda sigara içilmesine izin vermeyin.

Yukarı Çık